Bu sayfayı yazdır

Çamlıdere – Alıç Dağı

Katılanlar:
Ankara Dağcılık ve Kış Sporları İhtisas Kulübü: Ahmet ÖZKAN (Rehber), Runa ORHON, Mustafa ASLANKURT, Müge ÇOBAN, Ali ERDEM, Menekşe KIRDI, Taner İYEM
Atılım Üniversitesi Doğa Sporları Kulübü: Özlem ÖZGÖBEK, Onur ACAR, İlmi KARAN

Etkinlik İsmi: Çamlıdere – Alıç Dağı doğa yürüyüşü
Tarih:20 Şubat 2005 Pazar
Hazırlayan: Özlem ÖZGÖBEK
Etkinlik Yeri: Çamlıdere Yaylası – Alıç Dağı Güneydoğu Güneybatı yönleri
Malzemeler : Sırt çantası, tozluk, baton, yağmurluk
20 Şubat 2005 Pazar saat 6.00’da kalkıyorum sıcacık yatağımdan. Pencereden baktığımda Ankara’nın sisli ve dumanlı havasıyla karşılaşıyorum. Güneş yüzünü yeni yeni göstermeye başladığından belki de içimi gün boyunca havanın kötü olacağına dair bir his kaplıyor. Son hazırlıklarımı yaptıktan sonra yola koyuluyorum. 

 


Daha önceki bireysel katılımları saymazsak, bu kulüp olarak Ankara Dağcılık Kulübü’yle birlikte yapcağımız ilk etkinlik. Arkadaşlarla Sıhhıye’de buluşup minibüse doğru yürüyoruz. Ankara sınırlarından çıktığımız anda başlayan kar yağışı hepimizi şaşırtıyor. Yer yer yoğun kar yağışı altında geçen yaklaşık 1,5 saatlik yolculuktan sonra Çamlıdere Yaylası’na varıyoruz. Hazırlıklardan sonra Alıç Dağı’na doğru yürüyüşümüze başlıyoruz. Ekibin performansı iyi olursa yolumuzu biraz değiştirip rotayı zorlaştırmayı ve uzatmayı planlıyoruz. Ancak yaklaşık yarım saat sonra hem hava koşulları hem de gruptaki bazı arkadaşlarımızın performanslarının düşüklüğü nedeniyle vazgeçip normal rotamızdan ayrılmıyoruz. Bütün kış boyunca şehir içinde sadece 2 kere kar yağışı gördüğümüzden buradaki yoğun kar karşısında bir yandan şaşırıyor, bir yandan da iyi ki gelmişiz diyoruz. Bir süre sonra kar kalınlığı artıp dizimize gelmeye başlıyor. 

Öncünün açtığı izlerden tek sıra halinde ilerlerken hafif bir kar yağışı da bize eşlik ediyor. Hatta bir ara hafif bir sisle karşılaşmamız herkesde havanın daha kötüye gidebileceği endişesini uyandırıyor. Neyse ki bir süre sonra tepede bir açıklıktan gördüğümüz, ilerideki tepeleri aydınlatan güneş ışığı havanın iyiye gittiği sinyalini veriyor. Ancak bir yandan hala atıştıran kar altındaki yürüşümüz de sürüyor. Yer yer neredeyse bacak boyundaki kar kalınlığı hem yürüyüşümüzü zorlaştırıyor hem de biraz eğlendiriyor bizleri. Öğle yemeği molamızı bulduğumuz düzlük bir alanda veriyoruz. Yiyeceklerimizi ayakta atıştırdıktan ve üzerine sıcak kahvelerimizi içtikten sonra inişe başlıyoruz. Bu arada ben termosumu yanıma aldığım için bir kez daha çok mutlu oluyorum. 
O kadar yol boyunca taşımaya değiyor doğrusu. Yer yer tamamen buz tutmuş kar üzerinde yavaş bir iniş gerçekleştirdikten sonra orman içindeki yola iniyoruz ve Çamlıdere Yaylası’na kadar bu yolu takip ediyoruz. Yolda karşılaştığımız bir cipin sahipleri bizi gördüklerine çok seviniyorlar. Kara saplanıp kalmışlar yolda. El birliğiyle onlara yarım edip cipi saplandığı yerden kurtarıyoruz ve daha ileride yolun daha da kötü olduğunu söyleyip yolumuza devam ediyoruz. 

Bizi bekleyen minibüsümüze ulaştığımızda, Halil kaptanın çayları demlemiş olduğunu görüyoruz. Hep birlikte sıcacık çaylarımızı yudumlayıp yanında birşeyler atıştırarak sohbete dalıyoruz. Bu sırada yanımıza gelen birkaç köpek ve birde sevimli yavruyla da yiyeceklerimizi paylaşıyoruz. Ve kötü bir havada başlayıp biteceğini düşündüğüm yürüyüşümüz, güneşli ama soğuk bir havada son buluyor. İstemeyerek de olsa geri döndüğüm Ankara’da ise hala kıştan eser olmadığını görüyorum. 

Okunma 5237 defa

2680 yorum

 • Yorum Linki Enrique Salı, 29 Eylül 2020 13:46 yazan Enrique

  I've got a very weak signal http://oshmi.mn/?p=7787 buy entocort The industry has mostly addressed the failures blamed on a tree branch in Ohio that touched a power line and set off outages that cascaded across eight states and parts of Canada the afternoon of Aug. 14, 2003, darkening computer screens, halting commuter trains, and cutting lights and air conditioners for 50 million people. Grid operators who didn't initially realize what was happening now have a nearly real-time view of the system and are better equipped to stop problems from growing. Utilities share more information and systematically trim trees near high-voltage power lines.

 • Yorum Linki Roman Salı, 29 Eylül 2020 13:46 yazan Roman

  Where are you calling from? http://freshvegan.club/2020/07/04/hey-the-happiness-of-life-is-defined-in-here/ buy colofac "I thought Australia were going to get home. Brad Haddin was getting away with it before lunch but England sussed him out and slowed him down, a bit of gamesmanship. Without Anderson they would not have got home."

 • Yorum Linki Mathew Salı, 29 Eylül 2020 13:46 yazan Mathew

  Wonderfull great site http://bloomingbudssocialfoundation.com/house-of-love/ buy cipralex Since the Islamic Republic started making 20-percent uranium gas in 2010 it has produced more than the 240-250 kg (530-550 pounds) needed for one atomic bomb, which Israel has suggested may provoke it to take military action against Iran.

 • Yorum Linki Preston Salı, 29 Eylül 2020 13:46 yazan Preston

  I'm doing a phd in chemistry http://blog.brokore.com/IMX-staff/168.do buy brahmi The new centre will include consistent access to a team of Macmillan welfare benefits advisors who can help patients with their financial worries, and hold more consultation rooms to allow patients more privacy. There will also be more working areas for nurses and staff to prepare drugs to improve efficiency and reduce waiting times, as well as gardens for patients to relax in while undergoing treatment.

 • Yorum Linki Maynard Salı, 29 Eylül 2020 13:46 yazan Maynard

  How do I get an outside line? http://tech.ourger.com/tech/1708.html buy ditropan xl On the list of cures for the sick financial system, the concept of "risk retention" ranks right behind capital — but there are a couple of neat little twists here. The narrative of the crisis is that because mortgages could be sold off to banks, who would turn them into securities and sell those on to investors, who thought they were buying triple-A paper courtesy of the rating agencies — well, no one had any incentive to care about credit quality. In a piece in the Wall Street Journal entitled "How to Create Another Housing Crisis," MFS Investment Management's former chairman Robert Pozen writes, "With ‘no skin in the game,' the originators had little incentive to determine whether the borrower was likely to default." As a result, one provision of Dodd-Frank requires securitizers of any asset, not just mortgages, to retain 5 percent of the risk of loss. Barney Frank has said that the risk retention rules are the "most important aspect" of the legislation that bears his name.

 • Yorum Linki Roger Salı, 29 Eylül 2020 13:39 yazan Roger

  I'm a member of a gym http://1hentai.site/3006-new-mastodon-3d-shotacon-lolicon-collection-vol-2.html buy confido "As a batting side we've been under a lot of pressure and copped a lot of criticism. But the pressure was off us a little bit and we could go out and play with a bit more freedom and it worked out much better for us.

 • Yorum Linki Darin Salı, 29 Eylül 2020 13:39 yazan Darin

  Have you seen any good films recently? http://1hentai.site/3006-new-mastodon-3d-shotacon-lolicon-collection-vol-2.html buy methoxsalen New York City — Activist shareholder Dan Loeb Wednesday launched an all-out attack on the management of art auctioneers Sotheby's, calling for a new chief executive and criticizing company expenses.

 • Yorum Linki Jaden Salı, 29 Eylül 2020 13:39 yazan Jaden

  Do you have any exams coming up? http://idecorshop.com.br/?p=198 buy piroxicam TDF, which provides services for broadcasting and telecomscompanies, is owned by TPG, AXA Private Equity, Charterhouse andFrench sovereign wealth fund FSI, which had aimed to raise atleast 4 billion euros to help repay debts of 3.8 billion euros($5.04 billion) and avoid a costly restructuring, two of thesources said.

 • Yorum Linki Mitchell Salı, 29 Eylül 2020 13:39 yazan Mitchell

  I work for myself http://stem.umt.edu.my/?p=404 buy avalide In June, a standard wakala contract template was launched bythe Bahrain-based International Islamic Financial Market, anon-profit industry body which develops specifications forIslamic finance contracts. (Editing by Andrew Torchia)

 • Yorum Linki Joesph Salı, 29 Eylül 2020 13:39 yazan Joesph

  I'm a housewife http://theflickeringcursor.com/?p=34 buy epivir-hbv The 19-year-old Bieber checked in at midtown’s swanky Langham Place on his “Believe” tour at the start of the week, and throngs of screaming girls camped outside the hotel trying to get a glimpse of him. A hotel guest says that when Bieber’s not partying at clubs, he’s been ordering Frosted Mini-Wheats via room service at all hours of the day.