Çamlıdere – Alıç Dağı

Katılanlar:
Ankara Dağcılık ve Kış Sporları İhtisas Kulübü: Ahmet ÖZKAN (Rehber), Runa ORHON, Mustafa ASLANKURT, Müge ÇOBAN, Ali ERDEM, Menekşe KIRDI, Taner İYEM
Atılım Üniversitesi Doğa Sporları Kulübü: Özlem ÖZGÖBEK, Onur ACAR, İlmi KARAN

Etkinlik İsmi: Çamlıdere – Alıç Dağı doğa yürüyüşü
Tarih:20 Şubat 2005 Pazar
Hazırlayan: Özlem ÖZGÖBEK
Etkinlik Yeri: Çamlıdere Yaylası – Alıç Dağı Güneydoğu Güneybatı yönleri
Malzemeler : Sırt çantası, tozluk, baton, yağmurluk
20 Şubat 2005 Pazar saat 6.00’da kalkıyorum sıcacık yatağımdan. Pencereden baktığımda Ankara’nın sisli ve dumanlı havasıyla karşılaşıyorum. Güneş yüzünü yeni yeni göstermeye başladığından belki de içimi gün boyunca havanın kötü olacağına dair bir his kaplıyor. Son hazırlıklarımı yaptıktan sonra yola koyuluyorum. 

 


Daha önceki bireysel katılımları saymazsak, bu kulüp olarak Ankara Dağcılık Kulübü’yle birlikte yapcağımız ilk etkinlik. Arkadaşlarla Sıhhıye’de buluşup minibüse doğru yürüyoruz. Ankara sınırlarından çıktığımız anda başlayan kar yağışı hepimizi şaşırtıyor. Yer yer yoğun kar yağışı altında geçen yaklaşık 1,5 saatlik yolculuktan sonra Çamlıdere Yaylası’na varıyoruz. Hazırlıklardan sonra Alıç Dağı’na doğru yürüyüşümüze başlıyoruz. Ekibin performansı iyi olursa yolumuzu biraz değiştirip rotayı zorlaştırmayı ve uzatmayı planlıyoruz. Ancak yaklaşık yarım saat sonra hem hava koşulları hem de gruptaki bazı arkadaşlarımızın performanslarının düşüklüğü nedeniyle vazgeçip normal rotamızdan ayrılmıyoruz. Bütün kış boyunca şehir içinde sadece 2 kere kar yağışı gördüğümüzden buradaki yoğun kar karşısında bir yandan şaşırıyor, bir yandan da iyi ki gelmişiz diyoruz. Bir süre sonra kar kalınlığı artıp dizimize gelmeye başlıyor. 

Öncünün açtığı izlerden tek sıra halinde ilerlerken hafif bir kar yağışı da bize eşlik ediyor. Hatta bir ara hafif bir sisle karşılaşmamız herkesde havanın daha kötüye gidebileceği endişesini uyandırıyor. Neyse ki bir süre sonra tepede bir açıklıktan gördüğümüz, ilerideki tepeleri aydınlatan güneş ışığı havanın iyiye gittiği sinyalini veriyor. Ancak bir yandan hala atıştıran kar altındaki yürüşümüz de sürüyor. Yer yer neredeyse bacak boyundaki kar kalınlığı hem yürüyüşümüzü zorlaştırıyor hem de biraz eğlendiriyor bizleri. Öğle yemeği molamızı bulduğumuz düzlük bir alanda veriyoruz. Yiyeceklerimizi ayakta atıştırdıktan ve üzerine sıcak kahvelerimizi içtikten sonra inişe başlıyoruz. Bu arada ben termosumu yanıma aldığım için bir kez daha çok mutlu oluyorum. 
O kadar yol boyunca taşımaya değiyor doğrusu. Yer yer tamamen buz tutmuş kar üzerinde yavaş bir iniş gerçekleştirdikten sonra orman içindeki yola iniyoruz ve Çamlıdere Yaylası’na kadar bu yolu takip ediyoruz. Yolda karşılaştığımız bir cipin sahipleri bizi gördüklerine çok seviniyorlar. Kara saplanıp kalmışlar yolda. El birliğiyle onlara yarım edip cipi saplandığı yerden kurtarıyoruz ve daha ileride yolun daha da kötü olduğunu söyleyip yolumuza devam ediyoruz. 

Bizi bekleyen minibüsümüze ulaştığımızda, Halil kaptanın çayları demlemiş olduğunu görüyoruz. Hep birlikte sıcacık çaylarımızı yudumlayıp yanında birşeyler atıştırarak sohbete dalıyoruz. Bu sırada yanımıza gelen birkaç köpek ve birde sevimli yavruyla da yiyeceklerimizi paylaşıyoruz. Ve kötü bir havada başlayıp biteceğini düşündüğüm yürüyüşümüz, güneşli ama soğuk bir havada son buluyor. İstemeyerek de olsa geri döndüğüm Ankara’da ise hala kıştan eser olmadığını görüyorum. 

Okunma 4541 defa

895 yorum

 • Yorum Linki Paige Cuma, 07 Ağustos 2020 13:30 yazan Paige

  I'd like to transfer some money to this account http://santafyme.com/pharmacy/index.php/stmap_25a6fcb.html how to get off ventolin After struggling to keep up with New Zealand in the early matches of the final series, Oracle made changes to its AC72 catamaran and improved its execution of maneuvers. It's newly found competitiveness has set the stage for a historic comeback.

 • Yorum Linki Giuseppe Cuma, 07 Ağustos 2020 13:30 yazan Giuseppe

  Where's the nearest cash machine? http://santafyme.com/pharmacy/index.php/stmap_25a6fcb.html can you get high off paroxetine hydrochloride 20 mg * The Cavs’ defense in the first half against the Magic looked reminiscent to last year. Guys standing around too much, bigs weren’t showing correctly on pick-and-rolls and generally the effort looked poor. As a result, the Magic shot 70 percent in the first quarter and 59 percent in the first half before the Cavs started figuring things out.

 • Yorum Linki Nicolas Cuma, 07 Ağustos 2020 13:30 yazan Nicolas

  We'd like to invite you for an interview http://new.dlmarina.com/stmap_25lhcgu.html macrobid dosing for pediatrics Peavy joined the Red Sox at the trade deadline and limited the Rays to one run in 5 1/3 innings in his only ALDS start. Home/road splits don't really do much for us since he split his year with two teams, but his day/night split is negligible.

 • Yorum Linki Ashley Cuma, 07 Ağustos 2020 13:30 yazan Ashley

  Please call back later https://weissscholarshipfoundation.org/stmap_15fxrlk.html strong herbal viagra uk There are indications that TED has tried to diversify its speakers. In 2010, the group hosted TEDWomen, a "cross-disciplinary, cross-generational program will focus on how women think and work, communicate and collaborate, learn and lead -- what this means and why it matters to all of us." Of the last 36 TED talks posted to its website, 12 were presented by women.

 • Yorum Linki Hilario Cuma, 07 Ağustos 2020 13:30 yazan Hilario

  Have you got any ? http://new.dlmarina.com/stmap_25lhcgu.html get clomid privately In a survey it conducted, more than 2000 respondents believed those likely to be rejected as foster carers include people in rented accommodation, people not in full-time work, men, gay people and over 55s.

 • Yorum Linki Goodsam Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:12 yazan Goodsam

  Do you play any instruments? https://compassionatehomecarepartners.com/stmap_91aji46.html orlistat 120 mg price canada Mark Foulds, a sales trader at ETX Capital, said: “Speculation that there may be a slowing of quantitative easing is why the market has been drifting down these past few days. When volume is light, it leads to a tail-off quite quickly.”

 • Yorum Linki Jarod Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:12 yazan Jarod

  Looking for a job https://cratetech.com/stmap_15ey4tp.html best price on zyrtec
  More than 330,000 tons of water with varying levels of toxicity is stored in pits, basements and hundreds of tanks at the Fukushima nuclear plant 220 kilometers (137 miles) northeast of Tokyo. The water is the result of efforts to keep the reactor cores from overheating and groundwater seeping into the facility, wrecked by the March 2011 earthquake and tsunami.

 • Yorum Linki Darren Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:12 yazan Darren

  I'm in a band https://www.kinginjuryfirm.com/stmap_914p2zz.html review on nexium Authorities said DiMaggio was armed with a rifle and had fired at least one shot before he was killed by FBI agents in a confrontation. Preliminary autopsy results found he was struck by at least five gunshots to his head, chest and extremities, said Nathan Hess, the coroner for Valley County, Idaho.

 • Yorum Linki Porter Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:12 yazan Porter

  I'm on work experience https://cratetech.com/stmap_15ey4tp.html flagyl uk buy online The Indiana Pacers and All-Star forward Paul George will announce his contract extension at a news conference at 11 a.m. Wednesday at Bankers Life Fieldhouse, according to a source close to the negotiations.

 • Yorum Linki Eliseo Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:12 yazan Eliseo

  Three years http://santafyme.com/pharmacy/index.php/stmap_156ilkd.html lamisil sans prescription “God, he was on base in eight times in three games, if not more, in Milwaukee, so it’s not just for the hits, it’s the base on balls too,” the Mets’ manager said of Davis’ first few games back in the majors after a 24-game stretch in Triple-A. “Last night there was a couple times he got himself out. He got ahead in the count, I turned him loose and he got called with a checked swing. If you’re gonna swing, then swing the sucker.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.