Vay Vay Torasan Bölgesine Ulaşım

 

Bölgeye ulaşım iki değişik yoldan yapılabilir. İlki, Çukurbağ köyünden hareketle, sıyırmalık vadisi, cebel başı geçidi (3200 m), kokorot vadisi, tayyare çukuru ve vay vay geçidi (3300 m) takip edilerek 2.5 günlük bir yürüyüş gerektirir. Bunu, iki güne sığdırmak da mümkün olabilir. Sulağan kaya, Gürtepe, C serileri ve Aladağlar'ın güney eteklerini görmek ve 2 adet yüksek geçitten kamp ve tırmanış yükü ile geçmek istenilirse bu rota tam dişinize göre. İdeal kamp yerleri 1. gün valikonağı (2400 m) , 2. gün ise vay vay'ın güney batısındaki karlı alandır (2850 m). 

İkincisi ise, Kayseri üzerinden Yahyalı, Barazama ve Karagöl vadisi üzerinden. Bu da en az iki gün. Ancak, 1 gün kayseri-Barazama arası ulaşımla arabada ve beklemeyle (Yahyalı' da) geçmektedir. Minibüsten inilmesi gereken yerin adı Barazama yolu üzerindeki Bostanlık köprüsüdür. Vadiye doğru 100-150 m. girince çınar ağacının hemen altında çeşme var ve vakit geç olmuşsa kamp atılabilir. Ancak, ertesi gün planlanan aktivitenin uzunluğuna göre, yaklaşma vadisinin sonunda ve Karagöl vadisinin tam karşısındaki yeşil alanda kamp atmak daha uygun olabilir. 1400m. irtifada olan bu yer, Ömer' in kitabında orman bekçi kulübesi olarak adlandırılan yerdir. Geniş ve yeşil bir kamp alanı olup su mevcuttur. Vay Vay çanağının girişine yakın bir noktaya kadar (tek mezar yaylası) hayvan çıkabilmektedir. Vadinin girişinden yürüyüşe çok erken başlanması tavsiye edilir, zira, vay vay kuzey çanağındaki kampa 1 günde ulaşmak epey zahmetli olabilir. 

Vay Vay kuzey duvarı için her iki yoldan da gidilebilir. Ancak Torasan bölgesi için Kayseri'den yaklaşım daha mantıklı olur. İdeal kamp yerleri; 

1)sinekli kapız. 
yeşil kamp alanından sonra en fazla 1.5 saat mesafede, orman bittikten sonra başlayan çakıllı yolun sonundaki kapız olup (1700m. irtifada) Torasan tarafına gitmek için çok uygundur. Kapızın içinde ve 10 dk. mesafedeki büyük boğazın hemen girişinde boulder yapmak mümkün. Buradan Torasan'ın dibine ulaşmak için (2600 m) yaklaşık 3 saat tempolu bir şekilde yükselmek tırmanış öncesi epey yorucu olabilir. 2)tek mezar yaylası. 
Yeşil kamp alanından ayrıldıktan sonra buraya ulaşmak (2100m) en az 2.5-3 saat alır. Obanın olmadığı zamanlarda ise suyu bulmak problem olabilir. En kötü ihtimalle duvardaki oluklardan akan suyu kullanmak mümkün. Yada, burada kalmaktan vazgeçip, güneydeki vadinin içine doğru devam ederek yaklaşık 30 dk. sonra Tepesi Deliğin tam altında (2400m) kamp atılabilir. Batı tarafında kalan kayalıkların dibindeki kardan su yapılabilir. 

3)Vay Vay kuzey çanağı 
Tek mezar obasından ayrıldıktan sonra yukarı doğru çıkan patika takip edilerek vadiye hakim olan ikinci bir kamp yerine (tekmezar) varılır, 2300m. Buradan güneye doğru dönülerek Vay Vay kuzey çanağının içine doğru yürünür.Çarşaklı ve kayalık yapısından dolayı yorucu ve biraz da uzun süren bir etaptır. Kuzey duvarı kendini son ana kadar göstermez ve tam tırmanışın bittiği yerde yeşil ve de sulak bir düzlük bulunmaktadır. Duvara biraz uzak olmakla beraber çok güzel ve de geniş bir kamp yeridir, 2850 m

Okunma 84534 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 22 Aralık 2012 21:11

385941 yorum

 • Yorum Linki Stefan Cuma, 23 Ekim 2020 04:02 yazan Stefan

  I'm on a course at the moment https://farmasi.in.rs/bestsellers/index.php/nutrifix-1000-ml-knzi nutrifix 1000 para que sirve
  The Postmaster General's office estimates labor-intensive door-to-door delivery costs an average $353 a year. Curbside delivery averages $224; cluster boxes, just $160. The Postal Service, currently making 54 million curbside deliveries and 40 million to cluster boxes and central locations, has been moving toward collective deliveries at shopping malls, business parks and newer residential developments.

 • Yorum Linki Palmer Cuma, 23 Ekim 2020 04:02 yazan Palmer

  I'd like a phonecard, please https://harbingerproaudio.com/bergamet-pro-benefits-9ht8 bergamet mega pro plus Several countries in the study - Brazil, India, China and Taiwan - bucked the trend seen in the UK, with younger people expecting their retirement savings to last longer than those of their parents.

 • Yorum Linki Tyron Cuma, 23 Ekim 2020 04:02 yazan Tyron

  Yes, I play the guitar http://chrusher.com/ix/teething-ibuprofen-or-tylenol-14mx mecanismo de accion del ibuprofeno pdf Louisiana officials said they had no intention of being leftholding the bag. "The outage was the result of failures by ourcontractor, Xerox," said Trey Williams, a spokesman for theLouisiana Department of Children and Family Services.

 • Yorum Linki Damon Cuma, 23 Ekim 2020 04:02 yazan Damon

  I'd like to take the job http://coachonlineoutlet-inc.com/metoprolol-succinate-125-mg-tablet-uo9r metoprolol succinate er 25 mg pictures There is nothing new about this canard, which has been touted for the past 10 years or so. Indeed, I refer to it explicitly in my book on global warming, An Appeal to Reason, which first came out five years ago. In fact, there has been no disruption whatever of the Gulf Stream, nor is it at all likely that there could be. As the eminent oceanographer Prof Karl Wunsch has observed, the Gulf Stream is largely a wind-driven phenomenon, and thus “as long as the sun heats the Earth and the Earth spins, so that we have winds, there will be a Gulf Stream”.

 • Yorum Linki Marcelo Cuma, 23 Ekim 2020 04:02 yazan Marcelo

  Yes, I play the guitar http://badshahifurniture.com/tofranil-25-mg-price-in-bangladesh-9slw tofranil 10 mg tablet "A crime was committed. It must be solved. If Pavel's guilt is proven, he should be punished," Bolshoi spokeswoman Katerina Novikova said on Monday. "In any case, for us this situation is tragic - it involves our friends and colleagues."

 • Yorum Linki Buster Cuma, 23 Ekim 2020 03:16 yazan Buster

  I'm sorry, I'm not interested http://chrusher.com/ix/unico-smartbrush-oral-hygiene-device-ohmw unico smartbrush The 21-week trial, which has opened a window into the private life and last days of the King of Pop, has put not only concert promoter AEG Live on trial but also the entertainment industry's live-performance business model, analysts say.

 • Yorum Linki Shannon Cuma, 23 Ekim 2020 03:16 yazan Shannon

  Do you need a work permit? http://afriquedecouvertes.com/cialis-miglior-prezzo-k3oo terzo forum dottori commercialisti milano Ennahda chairman Rached Ghannouchi firmly rejected that demand on Thursday, prompting criticism from opposition leaders who accuse his party of incompetent leadership and complacency toward threats from violent hardline Salafis.

 • Yorum Linki Roman Cuma, 23 Ekim 2020 03:15 yazan Roman

  this is be cool 8) https://www.aged.ma.gov.br/paxil-dosage-for-fibromyalgia-mezu paxil wikipedia espaol "It has been a tough market in the UK for five years, butwe're definitely seeing signs of recovery in the UK ... it'squite widespread by region and it's quite widespread byindustry," Chief Executive Alistair Cox said on Thursday, addingthat fourth-quarter fees rose 14 percent in the construction andproperty sector - the first pick-up since 2008.

 • Yorum Linki Ezequiel Cuma, 23 Ekim 2020 03:15 yazan Ezequiel

  I'm not sure http://bastienbonnamant.fr/para-que-serve-comprimido-ciprofloxacina-as4n ciprofloxacina nombres comerciales en venezuela "According to our latest tally, approximately 27 percent of the unaffiliated shares have not yet been voted. The presumption that these shares should be treated as if they had voted against the transaction is patently unfair," Michael Dell and Silver Lake said.

 • Yorum Linki Amia Cuma, 23 Ekim 2020 03:15 yazan Amia

  I enjoy travelling https://empirefitclub.com/ciprofloxacino-inyectable-intramuscular-an6p ciprofloxacino inyectable intramuscular “Both my wife and I are overjoyed at the arrival of my first grandchild. It is an incredibly special moment for William and Catherine, and we are so thrilled for them on the birth of their baby boy,” Prince Charles and Camilla, the Duchess of Cornwall, said in a statement.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.