Vay Vay Torasan Bölgesine Ulaşım

 

Bölgeye ulaşım iki değişik yoldan yapılabilir. İlki, Çukurbağ köyünden hareketle, sıyırmalık vadisi, cebel başı geçidi (3200 m), kokorot vadisi, tayyare çukuru ve vay vay geçidi (3300 m) takip edilerek 2.5 günlük bir yürüyüş gerektirir. Bunu, iki güne sığdırmak da mümkün olabilir. Sulağan kaya, Gürtepe, C serileri ve Aladağlar'ın güney eteklerini görmek ve 2 adet yüksek geçitten kamp ve tırmanış yükü ile geçmek istenilirse bu rota tam dişinize göre. İdeal kamp yerleri 1. gün valikonağı (2400 m) , 2. gün ise vay vay'ın güney batısındaki karlı alandır (2850 m). 

İkincisi ise, Kayseri üzerinden Yahyalı, Barazama ve Karagöl vadisi üzerinden. Bu da en az iki gün. Ancak, 1 gün kayseri-Barazama arası ulaşımla arabada ve beklemeyle (Yahyalı' da) geçmektedir. Minibüsten inilmesi gereken yerin adı Barazama yolu üzerindeki Bostanlık köprüsüdür. Vadiye doğru 100-150 m. girince çınar ağacının hemen altında çeşme var ve vakit geç olmuşsa kamp atılabilir. Ancak, ertesi gün planlanan aktivitenin uzunluğuna göre, yaklaşma vadisinin sonunda ve Karagöl vadisinin tam karşısındaki yeşil alanda kamp atmak daha uygun olabilir. 1400m. irtifada olan bu yer, Ömer' in kitabında orman bekçi kulübesi olarak adlandırılan yerdir. Geniş ve yeşil bir kamp alanı olup su mevcuttur. Vay Vay çanağının girişine yakın bir noktaya kadar (tek mezar yaylası) hayvan çıkabilmektedir. Vadinin girişinden yürüyüşe çok erken başlanması tavsiye edilir, zira, vay vay kuzey çanağındaki kampa 1 günde ulaşmak epey zahmetli olabilir. 

Vay Vay kuzey duvarı için her iki yoldan da gidilebilir. Ancak Torasan bölgesi için Kayseri'den yaklaşım daha mantıklı olur. İdeal kamp yerleri; 

1)sinekli kapız. 
yeşil kamp alanından sonra en fazla 1.5 saat mesafede, orman bittikten sonra başlayan çakıllı yolun sonundaki kapız olup (1700m. irtifada) Torasan tarafına gitmek için çok uygundur. Kapızın içinde ve 10 dk. mesafedeki büyük boğazın hemen girişinde boulder yapmak mümkün. Buradan Torasan'ın dibine ulaşmak için (2600 m) yaklaşık 3 saat tempolu bir şekilde yükselmek tırmanış öncesi epey yorucu olabilir. 2)tek mezar yaylası. 
Yeşil kamp alanından ayrıldıktan sonra buraya ulaşmak (2100m) en az 2.5-3 saat alır. Obanın olmadığı zamanlarda ise suyu bulmak problem olabilir. En kötü ihtimalle duvardaki oluklardan akan suyu kullanmak mümkün. Yada, burada kalmaktan vazgeçip, güneydeki vadinin içine doğru devam ederek yaklaşık 30 dk. sonra Tepesi Deliğin tam altında (2400m) kamp atılabilir. Batı tarafında kalan kayalıkların dibindeki kardan su yapılabilir. 

3)Vay Vay kuzey çanağı 
Tek mezar obasından ayrıldıktan sonra yukarı doğru çıkan patika takip edilerek vadiye hakim olan ikinci bir kamp yerine (tekmezar) varılır, 2300m. Buradan güneye doğru dönülerek Vay Vay kuzey çanağının içine doğru yürünür.Çarşaklı ve kayalık yapısından dolayı yorucu ve biraz da uzun süren bir etaptır. Kuzey duvarı kendini son ana kadar göstermez ve tam tırmanışın bittiği yerde yeşil ve de sulak bir düzlük bulunmaktadır. Duvara biraz uzak olmakla beraber çok güzel ve de geniş bir kamp yeridir, 2850 m

Okunma 4859 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 22 Aralık 2012 21:11

899 yorum

 • Yorum Linki tjayblzyyjt Pazartesi, 10 Ağustos 2020 23:05 yazan tjayblzyyjt

  y8aO95 weimhnitlcyy, [url=http://jbntyltssnpp.com/]jbntyltssnpp[/url], [link=http://vxabrsvcethg.com/]vxabrsvcethg[/link], http://jyrayfrdmjzq.com/

 • Yorum Linki Renaldo Cuma, 07 Ağustos 2020 13:44 yazan Renaldo

  I'm afraid that number's ex-directory https://fyidelray.com/stmap_91jqket.html flagyl order online Labour MP Emily Thornberry, shadow Attorney General, said: “It is appalling that, after the scandals of Jimmy Savile and Rochdale, these awful Lolita prejudices are still being served up in court, and by the prosecution of all people.”

 • Yorum Linki Xavier Cuma, 07 Ağustos 2020 13:44 yazan Xavier

  Yes, I play the guitar https://www.citypowerandgas.com/stmap_15j7jap.html toprol interactions Southwestern Energy Co is purely a productioncompany and therefore more sensitive to gas price movements. Thestock closed Monday at $38.23, well below the $46 or so thatCroft reckons it's worth, a figure that "doesn't include thepossibility of better values going forward, better exploitationof their acreage and the fact that they're a low-cost operator,so they're profitable at a lower gas price," he said.

 • Yorum Linki Domingo Cuma, 07 Ağustos 2020 13:43 yazan Domingo

  How much were you paid in your last job? https://gfgagservices.com/stmap_258cw3g.html hydrochlorothiazide 12.5 mg reviews COLUMBUS, Ohio (AP) -- A man who was robbed of more than $35,000 in gambling winnings is suing the Columbus casino where he won the money, arguing a cashier should have issued him a check instead of cash.

 • Yorum Linki Vicente Cuma, 07 Ağustos 2020 13:43 yazan Vicente

  Very Good Site http://new.dlmarina.com/stmap_25lhcgu.html rogaine printable coupon april 2013 The biggest problem with both candidates is that they both share the assumptions of the late dynasty French Bourbons and the late Romanoffs that nothing they do can threaten their own survival. Neither can perceive the real threat, which is the end of America as anyone has ever known it.

 • Yorum Linki Roger Cuma, 07 Ağustos 2020 13:43 yazan Roger

  Withdraw cash https://fyidelray.com/stmap_91jqket.html coupon for voltaren gel canada "Markets are unlikely to pay upfront for synergies," saidAndree Baggio, a senior analyst at JPMorgan Securities. "It isunclear to us if there are fiscal synergies in the operation andif they are included in this net present value calculation."

 • Yorum Linki Reynaldo Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:24 yazan Reynaldo

  I'm sorry, she's https://cratetech.com/stmap_15ey4tp.html prilosec coupon walgreens STOCKHOLM - With 100 million people logging on every day for a fix of its games like Candy Crush Saga, global gamemaker King is showing rivals not just how to hook players, but how to get them to pay.

 • Yorum Linki Elliot Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:24 yazan Elliot

  I'm afraid that number's ex-directory https://augustamsourcing.com/stmap_916fi6k.html stendra wiki The ’60s also provide the backdrop for the Coen brothers’ “Inside Llewyn Davis,” starring Oscar Isaac as a folk musician living in the Village. Joaquin Phoenix and Jeremy Renner travel back to ’20s New York to fight for Marion Cotillard’s soul (and body) in James Gray’s “The Immigrant.” And all of eternity serves as the setting for Jim Jarmusch, whose intriguing “Only Lovers Left Alive” imagines Tom Hiddleston and Tilda Swinton as ageless vampires named Adam and Eve.

 • Yorum Linki Walton Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:24 yazan Walton

  real beauty page http://santafyme.com/pharmacy/index.php/stmap_156ilkd.html imitrex nasal spray directions how to use The tour stops at the B.B King Blues Club and Grill in Times Square on Wednesday. The Score was a bit disappointed to learn from World Peace’s camp that he will not be performing a stand-up routine per se, only serving as host on a bill headlined by Malik S. In addition to fielding questions submitted by audience members, World Peace is expected to sneak in some jokes while introducing the comedians.

 • Yorum Linki Nathan Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:24 yazan Nathan

  I've been cut off https://cratetech.com/stmap_15ey4tp.html quanto costa il levitra da 10 mg in farmacia BEIJING/HONG KONG - China reiterated its opposition on Thursday to a European Union plan to limit airline carbon dioxide emissions and called for talks to resolve the issue a day after its major airlines refused to pay any carbon costs under the new law.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.