Tahtalı Dağı (2366m)

Ekip : Hasan BOYACI , Cemal ÜSTÜN , Kenan HAZAR , Ali CANGÜL , Tamer EREN , Özgür KONYA 

 

Küçük ekibimizle bu seferki yolculuğumuz için Tahtalı dağ’ı tercih ettik. Her zamanki rota araştırmalarımızın ardından çantaları toparlayıp 11 Haziran akşamı Yola çıktık. 

Peki ama nerede bu Tahtalıdağ ? 

Tahtalıdağ ‘a gitmek için Antalya yolundan Kemer yönüne devam ediyorsunuz. Bu yolda dikkat etmeniz gereken Kemer-Antalya karayolunda yol genişletmek için yapılan dinamitleme çalışması. Bu çalışma nedeniyle yol saat 13.00 – 15.00 saatleri arasında trafiğe kapalı. Kemer’i yaklaşık 10 km. geçtikten sonra sağ taraftan Beycik Köyü sapağından giriyorsunuz. Bu bozuk yol sizi önce Beycik köyüne ulaştırıyor. Beycik köyündeki Panorama adlı ahşap balkonlardan oluşan bir restoranda sıkı bir kahvaltı yapabilirsiniz. Beycik köyünden devam eden toprak yol yaklaşık 1 km sonra sizi parkurun başlangıcına getiriyor. 

Dağı gördük. Ya şimdi ? 
Aracınızı bırakabileceğiniz son nokta burası. Bu noktadan itibaren başlayan tarihi Likya yoluna giriyorsunuz. Orman içine doğru ilerleyen Likya yolunu şaşırmamanız için patikada yaklaşyk 50 şer metre aralıklarla kırmızı-beyaz işaretler göreceksiniz. Zaman zaman bu işaretler taşların üst üste konulmasıyla meydana getirilen babalarla da desteklenmiş. Orman çok yaşlı ağaçlardan oluşuyor.Patikadan sapmamak önemli Yanlış bir yola girerseniz bölgedeki tek su kaynağı olan Emzikçeşme’ye ulaşma şansınız oldukça zayıf. 

 


Emzik çeşme de neresi? 

Likya yolundan hafif rampa çıkarak devam ettiğinizde yaklaşık 45 dakika sonra Emzik çeşme’ye ulaşıyorsunuz. Beycik köyünden buraya günü birlik trekking yapmak mümkün Zaten yolda 60 yaşlarında bir Alman çift aryalar söyleyerek dolaşıyordu. Emzikçeşme kamp için oldukça müsait. Yaklaşık 1050m yükseklikteki bu noktadan Akdeniz’in nefis manzarasını da izleyebilirsiniz. Bu alanın Akdeniz’e bakan güney yamacının dışında kalan 3 tarafı orman ve kaya duvarlarla çevrili. Hemen belirtelim bu noktadan göreceğiniz sırt hattının zirve rotası ile bir ilgisi yok.Emzikçeşme’de doğal bir su kaynağı bulunmakta. Yaz-kış bu kaynaktan su akyyor. Oldukça da soğuk. 

Peki ya zirveye nasıl gidicez? 

Emzik çeşmedeki su kaynağının hemen yanından devam eden Likya yolunu yürümeye devam ediyorsunuz. Yalnız yolunuzun üzerinde başka su kaynağı olmadığından çantanıza en az 3 litre su almalısınız.. Likya patika yolu orman içinde tatlı bir eğimle yükseliyor. Orman belirttiğim gibi yaşlı bir sedir ormanı.Yaklaşık 1,5 m gövde kalınlığında ağaçlar var.Bu patika yoldan sapmamak çok önemli. Zira zirveye çykmak için başka yol yok. 1860m ye kadar yükselen bu patikanın bitiminde orman sınırına geliyorsunuz. Ormanı sınırının hemen karşısındaki dik ve çarşak tepe ile birlikte ormandan çıkıyorsunuz. Kırmızı beyaz boyalı taşlar da artık yok . Çünkü Likya yolu bu noktadan itibaren arka yaylalara doru iniyor. Yaklaşık 200m irtifa kazanacağınız bu tepeyi çıkarken çok dikkat etmelisiniz. Zemin oldukça hareketli. Burkulmalara veya kaymaya müsait bir yapısı var. Belirgin bir patika olmasına rağmen gözünüze kestirdiğiniz bir yol da izleyebilirsiniz. Bu tepeyi çıktığınızda hava açıksa güneydoğu yönünde zirveyi göreceksiniz. Yalnız oraya ulaşmak göründüğü kadar basit değil. Üzerinde bulunduğunuz tepeden devam eden patikayı kaçırmamak için taş yığınlarıyla yapılan babaları takip edebilirsiniz. Ancak hava açıksa.Doğaçlama yaparak kendi rotanızı oluşturabilirsiniz. Hava kapalı veya sisliyse zirveyi bulmak için dikkat etmelisiniz. Çevrede yanlışlıkla yönelebileceğiniz başka yüksekliklerde var.Buradaki en önemli husus zirveye çok yaklaşmışken yaklaşık rota gereği 100 m inmek zorunda kalmanız. Bu mecburi iniş ve sonrasında kazanılması gereken 300 m lik irtifa oldukça efor harcamanıza neden oluyor. Bu inişi yapmadan sırt hattına ulaşmak isterseniz dağın sol tarafından uzanan ve geniş bir yay çizerek yolu uzatan hattı deneyebilirsiniz.Sırt hattına ulaştığınızda Akdeniz’in müthiş manzarası ile karşılaşıyorsunuz. Solunuzda Akdeniz , sağınızda Beydağları ve Kızlar sivrisi’ni izleyerek 2366 m yüksekliğindeki zirveye ulaşıyorsunuz. Zirvede sizi inşaat halindeki sevimsiz teleferik direği ve sevimli zirve defteri karşılıyor. Toplam çıkış süresi Emzkikçeşme’den itibaren 4 saat 15 dakika. 

Nasıl ineceğiz ? 

Zirvede verdiğimiz kısa mola ve deftere atılan birkaç imzadan sonra inişe geçtik.İniş süresinde çıktığımuz yolu kullandık. Orman sınırına geldiğimizde hava kararmak üzereydi. Ormana girdikten sonra ise tamamen karardı. Bu noktadan itibaren kafa fenerlerini kullandık. Kırmızı beyaz boyalı patikadan sapmadan inişe devam ettik. Sadece bir noktada patikayı kaçırsak da GPS yardımıyla patikayı bulduk. İniş süresi de yaklaşık 4 saat sürdü ve saat 21.15 de Emzikçeşme’ye ulaştık. 

Sonrası ? 

Enfes bir çorbanın ardından yenilen yemek ve gökyüzündeki parlak yıldızların ışığında sohbet. Sessiz ve tenha bir gecenin karanlığındaki uykunun ardyndan sabah erken kalktık. Likya yolunu takip ederek Beycik köyüne geldik ve “İlk hedefimiz Akdeniz” sloganıyla kendimizi soğuk sulara attık. Tabi o kadar yol gelmişken gözleme yemeyi de ihmal etmedik. 

Yani ? 

Tahtalı dağ etkinliği çok keyifli oldu. İrtifa fazla yüksek olmamasına rağmen iyi bir kondisyon gerektiriyor. Yaz aylarında sıcakla mücadele etmek yerine ilkbahar ve Eylül – Ekim – Kasım ayları tırmanış için ideal. Yazın tatil için yolunuz düşerse Beycik Köyünden Emzikçeşmeye yürüyebilir , yaşlı sedir ormanının ve tarihi Likya yolunun gizemini tadabilirsiniz.Üstelik bu keyfi yaşamak için illa 60 yaşında bir Alman olmak da gerekmiyor. 

Özgür KONYA

Gedosk

 

Okunma 4326 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 22 Aralık 2012 21:12

10 yorum

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.