Menu

Aladağlar dipsizden üç zirve

Yıldızbaşı (YB) - Çağalınbaşı (ÇB) - Beşparmaksivrisi (BPS) TRAVERSİ Rota : YB - ÇB - BPS - ÇB-BPS arasındaki kulvardan iniş Zorluk derecesi: II-III (Kulvar inişi IV)
Tarih: 17-20.09.2002
Hazırlayan: Alpay Oğuş
Etkinlik yeri: Aladağlar dipsiz Katılımcılar :
Teknik Malzemeler : 50m.'lik ip, 1 takım takoz, 2 friend, perlonlar, kuşam, kask

17.09.2000 Pazar Dönüşe geçen grubun ayrılmasından sonra eşyalarımızı toparlayarak Demirkazık klasik rotası üzerinde bulunan bivak yerine kamp atmaya çıktık. 

18.09.2000 Pazartesi Sabah 10 gibi uyandık. Kahvaltımızı ettikten sonra Ömer Tüzel'in kitabında kapı olarak gösterilen kulvardan Dipsiz göl bölgesine inişe başladık. Sert bir iniş olduğunu söyleyebilirim. Özellikle kamp yüküyle zorluk çekiliyor. İlk düzlüğü geçtikten sonra düzlüğün altında SU BULDUK !!! Mevsim nedeniyle bu gezinin en önemli sorunu su yokluğuydu. Bunu çözebilmek amacıyla İtüdak ve Ytüdak listelerine sormuştum. Cevaplar pek tatmin edici değildi. 

Bunun üzerine bizde kaderimize razı olarak dipsiz gölün 1001 haşaratlı suyunu içecektik. Bu yeni bulduğumuz su bize en azından o gün temiz su içme şansı tanıdı. Mataralarımızı doldurarak 2-3 saatlik bir yürüyüş sonrası dipsiz göle vardık.
19.09.2000 Salı Akşam yaptığımız keşif sonucu traverse Kocasarp üzerinden değil YB'ndan başlamaya karar vermiştik. Eğer vakit ve bedenlerimiz uygun olursa son zirve Kocasarp yaparak ya geri dönecek ya da bivaklayacaktık. 06.00 Kalkış 07.45 Hareket 09.30 YB zirve 09.45 YB Hareket 11.45 ÇB Zirve 12.15 ÇB Hareket 14.00 ÇB-BPS arası boyuna varış (Kulvarın üzeri) 14.15 BPS Zirve 14.30 BPS Hareket 16.45 Kulvar üzerinden kampa varış. 

Traversteki en zor bölüm iniş kulvarıydı. 60 derecelik üzeri yarı çarşak kaplı buzul üzerinden yaklaşık 150m lik bir iniş yaptık. Ömer Tüzel'in kitabında bu kulvarın çıkışını IV-V derece tarif ediyor. Buzul tırmanış tekniği gerektirdiği için sanırım. Kulvarı iple inmeye karar vererek istasyon kurduk ve ilk pasajı perlon bırakarak geçtik. Ama asıl zor bölüm bundan sonra başladı. Hepimiz her adımımızda biraz daha hayati tehlike içine girdiğimizi fark ettik. Bu tehlikeyi, ayağımızın altından kayan karpuz büyüklüğünde kayaların kulvarın sonundaki duvara çarparak tuz-buz olması fark ettirdi sanırım bize. İkinci önemli zorluğumuz Su sorunumuzdu. Bir ara ÇB zirvedeyken Yedigöllerin mavi sularını görüp "Şimdi bu göle dalacaksın ve patlayana kadar içmeden çıkmayacaksın" gibi fantazilerde kurduk. Kampa varışta gölün suyu böcekli ve mikroplu olduğu için yarım saat beklemek gerekiyordu. En zor bölümde buydu sanırım. Önümüzde su var ve biz saatimize bakarak dezenfekte olmasını bekliyorduk. Sonrasını tahmin edersiniz. Herkes bir dikişte 1 lt'ye yakın su içti. Akşam paparamızı yiyerek erkenden yattık.
20.09.2000 Çarşamba Kampı toplayarak Cimbar vadisinden aşağıya Arpalığa indik. NOTLAR : · Suyun dezenfektesinde ORO DEZENFEKTAN isimli ve hayli güç bulunan bir ilaç kullanılıyor. Herkesin şimdiden edinmesini tavsiye ederim. Eczanelerde her zaman olmuyor ve faaliyet öncesi güç bulunuyor. · İlaç bulunamadığı durumlarda 1 lt suyun içerisine 3-4 damla BETADİN damlatarak da aynı işi görebilirsiniz. Yanlız Betadini suyun tadını değiştirecek kadar fazla koymamalısınız
Alpay Oğuş

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
yukarı çık

hakkımızda

  • Pandül Neden Var
  • Web Destek Projesi
  • Site Haritası
  • Fotoğraf Galerileri
  • Reklam
  • Grafik Malzemeleri

Üye Giriş yada Kayıt Ol

DMC Firewall is a Joomla Security extension!