Bu sayfayı yazdır

Doğan Palut - Söyleşi

 

Doğan biraz kendinden bahseder misin, Doğan Palut kimdir? 
(Gülüyor) Ben bir dağcıyım, bir tırmanış adamıyım, yani kimsin derken benim Doğanla ilgili aklıma gelen şeyler hep tırmanış, tırmanıcı kimliği olan , alpinist kimliği olan bir insan. Başka spor dallarıyla da uğraşıyor musun? 
Amatörce koşuyorum.Bunu dağcılığa hizmet olsun , kendi içinde antrenman olsun diye yapıyorum. Bazen masa tenisi oynuyorum, onun dışında başka bir spor dalıyla uğraşmıyorum. 

Peki kaya tırmanışı? 
Evet tabii Kaya Tırmanışı, ayrıca yapay tırmanış duvarı ya da küçük duvarlarda bouldring. Hepsi birbirine destek olan tırmanış sporunun içerisinde bulunan çalışmalar. Bir de tabii ki buz tırmanışı var ama hepsi aynı kapıya çıkar, hepsi tırmanış sporu... Ne zaman başladın? Kim yada ne seni bu spora itti? 
1987 senesinde liseye giderken benim bu konulara merakım olduğunu bilen bir arkadaşım koşarak bana geldi ,“ Doğan dedi tam sana göre bir malzeme var “ „ Ne var?“ „ çadır var “, „ aaaa dedim çadır mı var?“ 
Bizde çadır yokken zaten battaniyeleri kapıp Aydos dağına falan çıkıyorduk komando eğitimi gibi bir tarzda ama tabi temelinde doğa sevgisi, dağ sevgisi olan bir şeydi bu. O çadırı aldıktan sonra biz düzenli olarak değişik bölgelerde kamplar atmaya başladık. Yani kampçılık gibi bir şey. Dağcılıktan bi haber tabii. Ondan sonra Ballıkayalar’a bir gezi düzenledik. O zaman halkevi vardı dernek. Gezi düzenleyince bende dedim ki işte yılmaz daha sonra kendisi ünlü oldu Atilla Ulaş onlara dedim ki baba mademki gidiyoruz birde çadır kuralım üçümüz kalalım, kamp atalım. Gidiş o gidiş işte sene 1989 sonları. O gidişin en önemli şeyi dağcılarla karşılaştık. Yıldız teknik üniversitesinden dağcılar vardı ilhan, karim, levent tabi şimdi onlar bıraktı. Bizi klübe davet ettiler ve macera böylelikle başladı. 

Bu aralar tartışması da dönen bir konu var, kim dağcı kim değil? Sen tam anlamıyla ne zaman dağcı oldum dedin? 
Doğru.. Dağlara gitmeye başlamakla; aslında ondan öncesi de hazırlık evresi bu dağlara gidişte 1992’de başladı. Sonuçta bir eğitimdi o güne kadar olanlar. Hatta 1192’den nerdeyse 94’e geçen süreye kadarda yine bir eğitimdi belki de. Ne zaman dağcı oldum, tabi geçen senelerle aslında ciddi çıkışlarla birlikte bence dağcı oldum. Yani buda belki 94-96 dönemine tekabül eder. 1994’de çok ciddi bir tırmanış yaptık, demirkazık doğu duvarının ilk Türk çıkışını yaptık ki o kendi kategorisinde insanların gözünde bir tabuydu ki böyle bir başlangıç yaptık dolayısıyla o da bir milat olarak kabul edilebilir. Ondan öncesi sıkı bir hazırlıktı çok sportif olarak ele alıyordum çünkü ben dağcılığı... 

Yani sana göre dağcılığı tüm sıfatlarıyla yapmaya o zaman başladın desek? 
Tabi tabi. Fakat daha kombine bir dağcılık olarak alpinizimi alıyorsak sonraki senelerde mesela karışık mix tırmanış yada buz tırmanışı alpin tırmanışın değişik öğelerini içeren tırmanışları yine ileriki dönemlerde yaptım ama nasıl denir bir extrem örnek olarak 94’deki o çıkışla birlikte artan periyotta. Tabi insan bir evrim geçiriyor yani asıl şimdi bir dağcıyım diyebiliyorum. Yıllarca kendime sordum tabi dağcı mıyım ne kadar dağcıyım diye ama şimdi tam kombine bir dağcı olduğuma inanıyorum. 

Peki zorlukları nelerdi ilk başladığın yıllarda? 
Zorluklar fazla değişmedi. Dağcılık diğer spor branşları gibi değil, bir klube gidiyorsun hem çok yeteneklisin hem de çok çalışıyorsun insanlar alıyorlar seni müsabakalara sokuyorlar gibi bir sistem yok tabii ki. Dolayısıyla kendin kazan kendin pişir, kendin ye tarzında gittiği için sıkıntılar fazla değişmedi. Bir kere yerel düzlemde tamam, paramızı alıyoruz otobüse biniyoruz gidiyoruz her türlü extrem çıkışları yapıyoruz, ama yurtdışındaki coğrafyalarda bir sürü hedefim var ama onları yapmanın en basit yolu para çok büyük paralar gerekiyor. 

Yani destek yok gibi mi diyorsun? 
Maalesef bizde de federasyon var hemen lafımı esirgemeyeceğim. Çok dramatik bir durumdur bu kockoca dağcılık federasyonu var. Biz çok çalışıyoruz, çok iş yapıyoruz diyorlar. Eskiden bunu o kadar sorun etmezdim. Ama federasyonun desteklediği insanları görünce birçok konuya kızmaya başladım. Ama burada bir eksiklik var tabi. Neyse ki son senelerde sponsorluk falan var ufak ufak bende biraz kendi istediğim şeylere yönelik projelere katılabiliyorum. Sürekli yenilemen gereken malzemeler, modernize etmen gereken malzemeler, bu bizim hayatımızı bitiriyor. En çokta spor tırmanışta kullandığımız bolt neredeyse bütün paramızı emiyor. 

Bu sporla ilgili düzenli bir antrenman programın var mı? Ve beslenmen? 
Her insanın (bu sporu yapan) belli bir antrenman programı vardır. benimkide sonuçta zamanla daha kapsamlı daha hacim olarak artan bir şekilde bu güne kadar geldi. 1996’da yaptığım antrenmanla bugün yaptığım antrenman arasında fark var. Sürekli yaptığım çalışmanın antrenman sıfatı taşıyabilmesi için belli bir bilinçle yapıyorum, belli bir programla yapıyorum. İşte dolayısıyla yaptığım çalışmaları beni geliştirici tarzda tutmaya çalışıyorum. Hem rota üzerinde yaptıklarım hem de şehir de yaptığım çalışmalar var. Bu yönde bir program takip ediyorum antrenman bazında. Tabi bu çok disiplinli bir şey değil, çünkü ben full time profesyonel bir tırmanıcı değilim. Yani onun tam disiplinel olması için elit bir sporcunun antrenman disiplini olması bir kere full time olması gerekiyor, yada olanaklarının daha iyi olması gerekiyor. Neyse halen bir tırmanış salonumuz yok, küçük bir duvar var atölyede ama çok yetersiz kalıyor. 

Zannediyorum ki bu spora ülkemizde ilgi artmaya başladı ve iş ticarete dökülmeye başladı. 
Doğru ne kadar para kaynağı oluşturulursa o kadar elit sporcular yetişmeye başlar. Tamamen bu futbolda da basketbol da da böyle...

Hazırlayan Kaan Kurt

Okunma 5980 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 22 Aralık 2012 20:27

2647 yorum

 • Yorum Linki Cortez Salı, 29 Eylül 2020 13:14 yazan Cortez

  I'm doing a phd in chemistry http://mzherrajes.mx/2013/03/21/magna-fringilla-quis-condimentum/ buy synthroid American cloud services include popular document-hosting options offered by Google and Microsoft - companies that collaborated with the NSA's PRISM program, according to a classified slideshow published by the Guardian - as well as Amazon and firms that market more specialized products.

 • Yorum Linki Carlos Salı, 29 Eylül 2020 13:14 yazan Carlos

  Punk not dead http://nikacorp.com/chain-saw-buying-guide buy nitrofurantoin Sony Corp. also enhances the Android operating system made by Google Inc., without cluttering the phone, as Samsung Electronics Co. and HTC Corp. do with their Android customizations. There's still some junk from Sony and its partner, T-Mobile, but not a lot.

 • Yorum Linki Wendell Salı, 29 Eylül 2020 13:14 yazan Wendell

  International directory enquiries http://blog.mobilestore.co.za/new-device/ut_hkthath4eww8x4xmdoxojbzmtt2bj-2/ buy crestor Along with Thatcher's children, the small group of mourners also reportedly included Thatcher's personal assistant for more than 30 years, Cynthia Crawford; her former private secretary Lord Powell and her former political adviser Lord Bell.

 • Yorum Linki Sarah Salı, 29 Eylül 2020 13:14 yazan Sarah

  Another service? http://www.thaiwillpower.com/webboard/?view=thread&id=3&part=1 buy vpxl U.S. Bankruptcy Judge Christopher Klein in April foundStockton eligible for bankruptcy protection and said theshowdown the bond insurers sought over payments to Calpers wouldhave to wait until the city filed its plan for adjusting itsdebt to exit from bankruptcy.

 • Yorum Linki Augustine Salı, 29 Eylül 2020 13:14 yazan Augustine

  How do you know each other? http://rsmitharchitect.co.uk/?attachment_id=33 buy bactrim Michael Jackson's son, Prince, left, and the singer's mother, Katherine, arrive at the world premiere of Cirque du Soleil's Michael Jackson ONE in Las Vegas. A Los Angeles jury will have to consider how much to award Jackson's three children and mother if they determine concert promoter AEG Live LLC hired the doctor convicted of causing the superstar's June 2009 death.

 • Yorum Linki Marissa Salı, 29 Eylül 2020 13:07 yazan Marissa

  Languages http://wardeeqnews.com/home/ buy innopran xl Sunshine Heart said it enrolled its first patient in apivotal study of its C-Pulse heart device in the United States. The implantable device will be tested in patients with moderateto severe heart faliure.

 • Yorum Linki Layla Salı, 29 Eylül 2020 13:07 yazan Layla

  Best Site Good Work http://granqvists.se/gallery-post-format/ buy spiriva "The situation in Syria is desperate. We urgently need American action to push the international community to demand a political transition," he added. "American leadership and drive is essential to end this war and bring the democracy that the large majority of the Syrian people want."

 • Yorum Linki Leslie Salı, 29 Eylül 2020 13:07 yazan Leslie

  Best Site Good Work http://healthylivingmagazine.ca/one-meal-one-family-three-ways-an-introduction/ buy naprelan “No one will be ignored or left without help. But no one will get something for nothing,” Mr Osborne will tell the conference. “Help to work – and in return work for the dole.”

 • Yorum Linki Myles Salı, 29 Eylül 2020 13:07 yazan Myles

  What sort of music do you listen to? http://khayyamaward.ir/system/plugins/payment/,11.html buy abilify The previous contract, which traditionally sets a floorprice for globally traded potash, expired after the first half. (Reporting by Rod Nickel in Winnipeg, Manitoba; Editing by GaryHill and Peter Galloway)

 • Yorum Linki Hipolito Salı, 29 Eylül 2020 13:07 yazan Hipolito

  Another service? http://www.solespeed.com/blog/air-jordan-12-flu-game/ buy speman Authorities wound down TT in January after efforts to sellit failed. They stripped out bad loans from its portfolio andtransferred less risky assets and deposits to a new entitycalled New Hellenic Postbank. The bad loans are beingsold.