Doğan Palut - Söyleşi

 

Doğan biraz kendinden bahseder misin, Doğan Palut kimdir? 
(Gülüyor) Ben bir dağcıyım, bir tırmanış adamıyım, yani kimsin derken benim Doğanla ilgili aklıma gelen şeyler hep tırmanış, tırmanıcı kimliği olan , alpinist kimliği olan bir insan. Başka spor dallarıyla da uğraşıyor musun? 
Amatörce koşuyorum.Bunu dağcılığa hizmet olsun , kendi içinde antrenman olsun diye yapıyorum. Bazen masa tenisi oynuyorum, onun dışında başka bir spor dalıyla uğraşmıyorum. 

Peki kaya tırmanışı? 
Evet tabii Kaya Tırmanışı, ayrıca yapay tırmanış duvarı ya da küçük duvarlarda bouldring. Hepsi birbirine destek olan tırmanış sporunun içerisinde bulunan çalışmalar. Bir de tabii ki buz tırmanışı var ama hepsi aynı kapıya çıkar, hepsi tırmanış sporu... Ne zaman başladın? Kim yada ne seni bu spora itti? 
1987 senesinde liseye giderken benim bu konulara merakım olduğunu bilen bir arkadaşım koşarak bana geldi ,“ Doğan dedi tam sana göre bir malzeme var “ „ Ne var?“ „ çadır var “, „ aaaa dedim çadır mı var?“ 
Bizde çadır yokken zaten battaniyeleri kapıp Aydos dağına falan çıkıyorduk komando eğitimi gibi bir tarzda ama tabi temelinde doğa sevgisi, dağ sevgisi olan bir şeydi bu. O çadırı aldıktan sonra biz düzenli olarak değişik bölgelerde kamplar atmaya başladık. Yani kampçılık gibi bir şey. Dağcılıktan bi haber tabii. Ondan sonra Ballıkayalar’a bir gezi düzenledik. O zaman halkevi vardı dernek. Gezi düzenleyince bende dedim ki işte yılmaz daha sonra kendisi ünlü oldu Atilla Ulaş onlara dedim ki baba mademki gidiyoruz birde çadır kuralım üçümüz kalalım, kamp atalım. Gidiş o gidiş işte sene 1989 sonları. O gidişin en önemli şeyi dağcılarla karşılaştık. Yıldız teknik üniversitesinden dağcılar vardı ilhan, karim, levent tabi şimdi onlar bıraktı. Bizi klübe davet ettiler ve macera böylelikle başladı. 

Bu aralar tartışması da dönen bir konu var, kim dağcı kim değil? Sen tam anlamıyla ne zaman dağcı oldum dedin? 
Doğru.. Dağlara gitmeye başlamakla; aslında ondan öncesi de hazırlık evresi bu dağlara gidişte 1992’de başladı. Sonuçta bir eğitimdi o güne kadar olanlar. Hatta 1192’den nerdeyse 94’e geçen süreye kadarda yine bir eğitimdi belki de. Ne zaman dağcı oldum, tabi geçen senelerle aslında ciddi çıkışlarla birlikte bence dağcı oldum. Yani buda belki 94-96 dönemine tekabül eder. 1994’de çok ciddi bir tırmanış yaptık, demirkazık doğu duvarının ilk Türk çıkışını yaptık ki o kendi kategorisinde insanların gözünde bir tabuydu ki böyle bir başlangıç yaptık dolayısıyla o da bir milat olarak kabul edilebilir. Ondan öncesi sıkı bir hazırlıktı çok sportif olarak ele alıyordum çünkü ben dağcılığı... 

Yani sana göre dağcılığı tüm sıfatlarıyla yapmaya o zaman başladın desek? 
Tabi tabi. Fakat daha kombine bir dağcılık olarak alpinizimi alıyorsak sonraki senelerde mesela karışık mix tırmanış yada buz tırmanışı alpin tırmanışın değişik öğelerini içeren tırmanışları yine ileriki dönemlerde yaptım ama nasıl denir bir extrem örnek olarak 94’deki o çıkışla birlikte artan periyotta. Tabi insan bir evrim geçiriyor yani asıl şimdi bir dağcıyım diyebiliyorum. Yıllarca kendime sordum tabi dağcı mıyım ne kadar dağcıyım diye ama şimdi tam kombine bir dağcı olduğuma inanıyorum. 

Peki zorlukları nelerdi ilk başladığın yıllarda? 
Zorluklar fazla değişmedi. Dağcılık diğer spor branşları gibi değil, bir klube gidiyorsun hem çok yeteneklisin hem de çok çalışıyorsun insanlar alıyorlar seni müsabakalara sokuyorlar gibi bir sistem yok tabii ki. Dolayısıyla kendin kazan kendin pişir, kendin ye tarzında gittiği için sıkıntılar fazla değişmedi. Bir kere yerel düzlemde tamam, paramızı alıyoruz otobüse biniyoruz gidiyoruz her türlü extrem çıkışları yapıyoruz, ama yurtdışındaki coğrafyalarda bir sürü hedefim var ama onları yapmanın en basit yolu para çok büyük paralar gerekiyor. 

Yani destek yok gibi mi diyorsun? 
Maalesef bizde de federasyon var hemen lafımı esirgemeyeceğim. Çok dramatik bir durumdur bu kockoca dağcılık federasyonu var. Biz çok çalışıyoruz, çok iş yapıyoruz diyorlar. Eskiden bunu o kadar sorun etmezdim. Ama federasyonun desteklediği insanları görünce birçok konuya kızmaya başladım. Ama burada bir eksiklik var tabi. Neyse ki son senelerde sponsorluk falan var ufak ufak bende biraz kendi istediğim şeylere yönelik projelere katılabiliyorum. Sürekli yenilemen gereken malzemeler, modernize etmen gereken malzemeler, bu bizim hayatımızı bitiriyor. En çokta spor tırmanışta kullandığımız bolt neredeyse bütün paramızı emiyor. 

Bu sporla ilgili düzenli bir antrenman programın var mı? Ve beslenmen? 
Her insanın (bu sporu yapan) belli bir antrenman programı vardır. benimkide sonuçta zamanla daha kapsamlı daha hacim olarak artan bir şekilde bu güne kadar geldi. 1996’da yaptığım antrenmanla bugün yaptığım antrenman arasında fark var. Sürekli yaptığım çalışmanın antrenman sıfatı taşıyabilmesi için belli bir bilinçle yapıyorum, belli bir programla yapıyorum. İşte dolayısıyla yaptığım çalışmaları beni geliştirici tarzda tutmaya çalışıyorum. Hem rota üzerinde yaptıklarım hem de şehir de yaptığım çalışmalar var. Bu yönde bir program takip ediyorum antrenman bazında. Tabi bu çok disiplinli bir şey değil, çünkü ben full time profesyonel bir tırmanıcı değilim. Yani onun tam disiplinel olması için elit bir sporcunun antrenman disiplini olması bir kere full time olması gerekiyor, yada olanaklarının daha iyi olması gerekiyor. Neyse halen bir tırmanış salonumuz yok, küçük bir duvar var atölyede ama çok yetersiz kalıyor. 

Zannediyorum ki bu spora ülkemizde ilgi artmaya başladı ve iş ticarete dökülmeye başladı. 
Doğru ne kadar para kaynağı oluşturulursa o kadar elit sporcular yetişmeye başlar. Tamamen bu futbolda da basketbol da da böyle...

Hazırlayan Kaan Kurt

Okunma 5197 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 22 Aralık 2012 20:27

847 yorum

 • Yorum Linki Quincy Pazar, 26 Temmuz 2020 09:36 yazan Quincy

  Why did you come to ? http://hdxvideos.site/ webcamnow Or, he could run for President.  After all, Mr. Clinton, who had multiple "allegations" of sexual impropriety on his record, not only managed to run under the onerous weight of scandal, but also to win his election -- with none other than Gloria Steinem famously weighing in on how many gropes a politician is allowed before it becomes sexual assault...

 • Yorum Linki Monty Pazar, 26 Temmuz 2020 09:36 yazan Monty

  Have you got any experience? http://hdxvideos.site/ webcamnow White Nancy at Bollington in Cheshire is a white-painted bottlelike structure some 12ft high constructed on Kerridge Hill near High Peak. It was built at the instigation of Col Gaskell in 1817 to commemorate Wellington's victory at Waterloo.

 • Yorum Linki Carter Pazar, 26 Temmuz 2020 09:36 yazan Carter

  I've come to collect a parcel http://xnxxmovies.site/ madsextube Telecom operators in Brazil are betting they can grow as more consumers adopt smartphones to surf the Web on the go, and get broadband access at home. Smartphone adoption in Brazil stands at 16 percent of the population, roughly half of that in Portugal or the United States, while only 10 percent have broadband at home.

 • Yorum Linki Ruben Pazar, 26 Temmuz 2020 09:36 yazan Ruben

  We need someone with qualifications http://xnxxbarat.site/ vurtube In an interview with the BBC this weekend, Cameron conceded the rebellion in Syria was stalemated and "on the wrong trajectory," but his government's response would continue to be limited to non-lethal supplies.

 • Yorum Linki Alvin Pazar, 26 Temmuz 2020 09:36 yazan Alvin

  This is the job description http://xnxxbarat.site/ xnxx "We are looking at other markets. We will look in Italy, wewill look everywhere, but I will definitely not be wasting anymore time on Canada," he said. "I will not waste another minute,or another penny on Canada."

 • Yorum Linki Mitchell Pazar, 26 Temmuz 2020 09:31 yazan Mitchell

  How long are you planning to stay here? http://xnxxporno.site/ azztube "Under the right guidance, the club has the potential to be successful both on and off the pitch and it is encouraging to see that a number of prospective owners have clearly recognised this.

 • Yorum Linki Joseph Pazar, 26 Temmuz 2020 09:31 yazan Joseph

  Hold the line, please http://xnxxsexvideo.site/ xujan
  By taking their knowledge of robotics and artificial intelligence and mashing it up with toys, Anki has created something unlike anything else Ive ever seen. They tell me that their goal was to bring the feeling of a racing video game to life — and really, thats exactly how Id describe it.

 • Yorum Linki Arnulfo Pazar, 26 Temmuz 2020 09:31 yazan Arnulfo

  Will I get travelling expenses? http://xnxxsexvideos.site/ japanporntube Apple was playing by the rules.   Amazon was undercutting the market, just like Standard Oil did.   How is this not illegal--they drove the booksellers (and publishers) into the ground.   Apple was the publisher's only option!   Apple offered a better product than Kindle.  

 • Yorum Linki Garland Pazar, 26 Temmuz 2020 09:31 yazan Garland

  The United States http://xnxxsexvideos.site/ xnxx We are living with an increasing aging population. The unfortunate thing is that with increased age does not necessarily come increased health. As a society we are responsible for looking after them and looking after them well. I did not give up work in order to look after my parents but I was very aware that the demands on me were only going to increase. I am so lucky to be able to be there for them now.

 • Yorum Linki Bobby Pazar, 26 Temmuz 2020 09:31 yazan Bobby

  It's funny goodluck http://xnxxsexvideos.site/ greengaytube Sept. 9 (Bloomberg) -- Bloomberg's Jon Erlichman reports that Microsoft is stepping up its internet music battle with Pandora and Spotify by opening up its Xbox music service to users of Apple and Android for the first time. He speaks on Bloomberg Television's "Bloomberg West."

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.