Aladağlar Kızılkaya(3725m.) Batı – Güney Batı Yüzü Çıkışı

 

Malzeme:
5 sikke, 50 metre statik (!) ip , kask, friction, bırakma perlonları, 3 kilitli, atc, emniyet prüsiği, kaya çekici, emniyet kemeri kısacası iniş seti, kamp ve bivak malzemeleri.Hava Durumu:
Hava Gündüzleri yaklaşık 10 derece geceleri –5 derece civarıydı. Tırmaınşın tamamında hava açık ve güneşliydi. Rüzgar yoktu. 

Rota: 
Gizli bir dağ olan Kızılkaya’nın dibine kadar Karayalak vadisinden gidin. Tam Emler Güney batı yüzü ve Eznevit Kuzey Duvarları arasında durun. Tam karşınızda, Karasay ve Kızılkaya arasındaki geçidin solundaki yüze bakın. Bu yüz batı yüzüdür. Geçitten dağa devam eden sırt ise batı sırtı adını alır. 

Macera Kısmı:
Yine aynı vadide, bu sefer başka bir yerde bivağımı yapıyordum. Sabah minibüsten indiğimde hava çok soğuktu. Sapaktan köye giden yol aslında Sokullupınar’dan öte yana doğru uzanıyordu. Yoldan gidersem sanki zaman kaybı olur gibi geldi ve ben sağdan direkt araziye vurdum. Hay vurmaz olaydım, in çık, abuk sabuk yerlerde debelendim durdum. Saat 11’e doğru Sokullupınar’a vardım. Sobek kampını toplamıştı. Ortalıklarda kimsenin olmayışı garibime gitti ve her zaman olduğu gibi uykumu getirdi. İki saat kadar uyudum. Sonra kalkıp devam ettim. Yüküm bu sefer gerçekten ağırdı. İniş gerekebilir diye statik ip bile getirmiştim. Gülmeyin, başka ip bulamadım ne yapayım? Fakir dağcıyız, acıların çocuğu. Bir de ağırdı ki. Dayımdan da sikkelerini ödünç aldım. Her kullanım pahalıya patlayacaktı ama başka da çare yoktu. İlk kullanım ücretsiz, çünkü bir tanesi benimdi. 

Gece hava çok soğudu. Uykuya dalmam uzun zaman aldı. Yaklaşık 12 saat uyku tulumumun içinde kaldım. İnanılmaz sıkıldım. Sabah ilk planım olan Kızılkaya’ya doğru yola koyuldum. Rota kısmıda tarif ettiğim batı yüzünü dürbünle defalarca incelemiştim. Çürüktü, ama zevkli kaya tırmanışları var gibi görünüyordu. Yapacaktık bir şeyler artık. Macera ruhum olmasaydı buraya kadar gelir miydim? 

Yükselmeye başladığımda bu işin uzun zaman alacağını hissettim. Zor tırmanışlar beni bekliyordu. Galiba buralarda bir yerlerde babalar varmış. Efendim babaları kaybedersen çok fena olurmuş. Ben iki tane baba gördüm, birisi az kalsın ölümüme neden oluyordu! Sonra anlatırım. 

Güneş olmasına rağmen hava ve kaya soğuktu. Zaten bulunduğum yükseklikte yeni yağan kar da erimemişti. Batı yüzü dik, uzun ve paralel setlerle kaplıydı. Dibine gelince frictionlarımı giydim. Kah solundan, kah sağından kafama göre tırmandım. Kolaya kaçma çabam olmasa da dönüşte buralardan nasıl ineceğiz diye sormadan edemiyordum kendime. (IV) 

Nihayet bitti. Bakalım arkasında ne varmış. Dürbünle gözükmeyen son 200 metrelik öbür yüze baktığımda gördüğüm manzara karşısında önce geri dönmeyi düşündüm. Ama sonra solumdan uygun bir yerler görüp devam etmeye karar verdim. İniş gerçekten zor olacaktı. Önce zirveye doğru bulunduğum noktadan biraz aşağıya inip yan geçtim sonra çok dik külahlardan tırmandım. Burası kışın toz kar ile patinaj kulvarı gibi olmalıydı. Son bir kaç stresli kaya tırmanışından (IV+) sonra en son sete vardım. Aslında zor kaya tırmanışları değil, ama gerek kayanın çok çürük olması, gerek altınızdaki yüzlerce metrelik boşluk, gerekse yalnız olmanız böyle durumlardan rahatlıkla psikolojik olarak olumsuz etkinlemenize yol açabiliyor. 

Sete vardık ama zirve nerede? Bu ana kadar kendimi zorlayıp tam bir mücadele sergilemiştim. Yılmadan tırmanmıştım. Ama şimdi de önümde son bir sınav duruyordu. Önümde birbirine bağlantısız bir sürü tepecik vardı. Tek tek hepsini tırmanıp, geri geri inip, sonunda doğru olanı buldum. Ufacık zirvede etrafa baktım. Görüş mesafesi çok yüksekti. Zor bir tırmanış olmuştu ve daha önümde iniş vardı. Bunu aynen zirve defterine kaydedip inişe başladım. Her tarafım çürük kaya ve uçurum doluydu. Neyseki ip vardı. Aşağıda bir yerde baba gördüm. Ona gittim. Sonra bir tane daha gördüm, ama kardeşim o kadar alakasız bir yerdeydi ki! Vardır bir olayı deyip, babaya ulaşmak için 7-8 metrelik zor bir geri geri inişe yeltendim. Ortalarda bir yerde aşağı hamle yapmak için ellerime, dolayısıyla kayadaki tutamaklara yüklendiğim anda hiç beklenmedik bir şekilde sağ elimdeki kaya koptu. Kapı gibi sola açıldım, sonra soğuk kanlılığımı koruyarak tekrar kapandım. Başka bir şey tuttum ama eğer düşseydim sonum hiç de iyi olmayacaktı. Sonunda babaya vardım. Kendisi için hayatımı tehlikeye attığım baba bana hiç yüz vermedi. Ama baba! Orada kalakalmıştım. Bir oradan in, bir buraya çık sonunda diğer yüze bakan batı sırt hattına ulaştım. Buradan yüze inmektense, arkadan dolaşıp geçide varmak çok daha mantıklıydı. Ama o da kolay değildi. Frictionlar yüzünden çok acı çekiyordum. Artık dayanılmaz bir hale gelmişti. Biraz daha indikten sonra onları çıkartıp botlarımı giydim. İp açtım ve 20 metre alçaldım. Salak inişler tamamen sona ermişti. Oradan geçide, geçitten bivağıma, 12 saatlik hareketsiz sıkıcı yuvama döndüm. 

Ertesi gün Eznevit Kuzey Duvarı’nda deneyeceğim bir rotam vardı sırada ama bazı problemler gördüm. Rota üzerinde iki kilit nokta bulunuyordu ve ilk kilit olağan ışık koşullarında, yazın bir çok defa dürbünle incelediğimin aksine çok negatif görünüyordu. Zaten rota hiç güneş almıyordu ve gölgede eller uyuşuyordu. Rotanın yazın ya da çığsızından bol karlı halde kışın yapılması gerektiğine karar verip uyudum. 

Tolga Kanık

28 Ekim 2001

 

Okunma 6690 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 22 Aralık 2012 20:45

4529 yorum

 • Yorum Linki johnanz Pazar, 17 Ocak 2021 12:57 yazan johnanz

  qrMFgd http://nexus.cct.lsu.edu:8000/nexus_uis/930

 • Yorum Linki Malcom Cumartesi, 09 Ocak 2021 09:20 yazan Malcom

  I'd like to open a business account https://www.weber.co.za/can-clotrimazole-and-betamethasone-dipropionate-cream-be-used-for-athletes-foot-eosc can clotrimazole and betamethasone be used during pregnancy Supreme Court Published August 7, 2013Abela and Others v BaadaraniBefore Lord Neuberger of Abbotsbury, Lord Clarke of Stone-cum-Ebony, Lord Sumption, Lord Reed and Lord Carnwath Judgment June 26, 2013The court’s power to order, when the parties were within the jurisdiction, that steps already taken to bring a claim form to the attention of the defendant by a method or at a place not otherwise permitted by the Civil Procedure Rules, was good service, was equally applicable to claims where the defendant was outside the jurisdiction in a state in respect of which no relevant bilateral convention on service of judicial documents existed

 • Yorum Linki Jada Cumartesi, 09 Ocak 2021 09:19 yazan Jada

  I've just started at https://woodrufffl.com/ciloxan-gz-damlas-ne-ie-yarar-vjcr ciloxan pomad fiyat And therein lies the problem. Larry’s fundamental commitment was to optimism, not to free market capitalism, and with the sharp turn to statist solutions at the end of the Bush administration which continued on into Obama’s presidency I became less and less optimistic about the economy. Larry kept looking for silver linings in economic abominations like Cash for Clunkers. He started to describe Obama as ‘Reaganesque,’ nicknaming him “the Supply-Sider at 1600 Pennsylvania Avenue,” on the basis of the merest tiny rhetorical hint from the White House. He kept going on about ‘V-shaped recovery’ in his segment Kudlow 101, standing in front of a touch screen and using his finger to draw Vs on top of data charts which looked much more like painfully elongated checkmarks. More recently his columns have been praising the zero interest rate and ‘unlimited easing’ policies of the U.S. and Japanese central banks. This is free market capitalism?

 • Yorum Linki Vernon Cumartesi, 09 Ocak 2021 09:18 yazan Vernon

  What sort of music do you listen to? https://webmobitechnologies.info/diclofenaco-ampolla-dosis-nios-cazf diclofenaco pomada similares After passing Neptune, scientists turned Voyager 1's cameras back toward Earth. The result was a humbling image of our planet, taken from more than six billion kilometres (four billion miles) away - a picture that astronomer Carl Sagan referred to as "The Pale Blue Dot".

 • Yorum Linki Elisha Cumartesi, 09 Ocak 2021 09:04 yazan Elisha

  A First Class stamp https://www.wai-not.org/motilium-lek-eosc motilium pbs indication Susan Rice, whom Power would replace at the U.N. if confirmed, was under consideration to become the next secretary of State, but she withdrew her name from consideration after coming under vociferous opposition from Republicans, including Sen. John McCain, for erroneous comments about last year's attack on a U.S. facility in Benghazi, Libya, days after the incident. Obama last month announced that he was elevating Rice to become his national security adviser, a position that doesn't require confirmation.

 • Yorum Linki Felix Cumartesi, 09 Ocak 2021 08:59 yazan Felix

  A staff restaurant https://www.stopsmokingcentres.co.uk/what-does-erythromycin-ethylsuccinate-cazf erythromycin gel chemist warehouse Det Con Rich Hampson, from North Yorkshire Police, said: "Waite's actions were utterly abhorrent and committed against a vulnerable and elderly man who was not able to defend himself against this shocking and wholly unacceptable abuse.

 • Yorum Linki Raymundo Cumartesi, 09 Ocak 2021 08:59 yazan Raymundo

  How much is a First Class stamp? https://wavedigital.co.il/etoricoxib-60-mg-precio-mexico-tezr etoricoxib 30 mg precio
  "There is a disconnect between the global decision makersand the guys running things on the ground," said Jeremy Gordon,director of China Business Services, a risk management companyfocusing on China.

 • Yorum Linki Nelson Cumartesi, 09 Ocak 2021 08:59 yazan Nelson

  Pleased to meet you http://thai.frf.or.th/enalapril-vasotec-dosage-cazf vasotec picture In many ways, “Lee Daniels’ The Butler” is similar to its title character, Cecil Gaines. It looks like a bland awards-bait drama, the kind of movie everyone admires but no one loves. Forest Whitaker leads a star-studded cast in a moving look back at the struggle for civil rights.

 • Yorum Linki Jocelyn Cumartesi, 09 Ocak 2021 08:59 yazan Jocelyn

  I like watching football https://yourpreferredtours.com/wiki-cialis-vjcr taking 20mg cialis daily The passengers are seeking design, manufacturing and safetyinformation, as well as maintenance records and other relevantevidence, in order to determine legal liability for the crash,according to their lawyers.

 • Yorum Linki Refugio Cumartesi, 09 Ocak 2021 08:58 yazan Refugio

  We're at university together http://www.yvonneweltenconsulting.com/can-abilify-be-taken-alone-tezr abilify 2mg side effects With procedures such as botox injections and chemical peels one could think that going to extremes for beauty is a modern phenomenon. But it seems that women have always tried the weirdest and wackiest methods. We have found the terrifying beauty regimes that would frighten even the most dedicated 21st century glamazon.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.