2007-Aladağlar-Lahitkaya Doğu Yüzü Tırmanışı-Hüseyin YALÇIN

 

21-23 Nisan 2007

Rota : Lahitkaya Doğu Yüzü s16 (Ömer Tüzel)

Ekip: Yücel Bagatur, İsmet İnan, Özlem Özgöbek, Hüseyin Yalçın

Rehber: Hüseyin Yalçın

Teknik Malzeme: İp, emniyet kemeri, takoz, çekiç, karabin, prusik, kürek, perlon

 

20 Nisan Cuma akşamı ben Bursa’dan, İsmet ve Yücel İstanbul’dan, Özlem ise İzmir’den yola çıktık. Cumartesi sabahı 8’de Niğde otogarındaydık hepimiz. Sıcak bir çorbanın ardından alışverişe, oradan da 9.30 aracı ile Çamardı’na hareket ettik. Traktörcü Mehmet Ağabi bizi şafak pansiyonun önünde bekliyordu. Pansiyondaki sabit telefondan jandarmaya bilgi verdikten sonra Mehmet Abi’nin evine gittik. Oradan da Emli Vadisi’ne doğru harekete geçtik. Traktörden indikten sonra 1 saatlik bir yürüyüşten sonra akşampınarı kamp yerine varmıştık. Saat öğlen üzeri 1 gibiydi. Amacımız Vali Konağını geçtikten sonra kamp atmaktı. Ertesi gün Lahitkaya ile birlikte Güzeller zirvesi deneyebilirdik.

 

Çantalarımızı indirip fotoğraf çekilirken bir uğultu duyuldu. Başta gökyüzünde uçak aradık. Sonra fark ettik ki uğultunun kaynağı uçak değil, 30 metre civarı yükseklikten şelale gibi akan çığın sesiydi. Hemen makinelerimize sarıldık ve çığın inişini çekmeye başladık. Daha yeni gelmiştik ve çığla birlikte tedirginlik başlamıştı. İlerleyip ilerlememe konusunda hesaplar yaparken Vali konağının ilerisinde bir çığ daha koptu. Bu kez yan yana 3 farklı kulvardan akıyordu çığ. Biraz daha ilerleyip sıyırmalık vadisinin girişinde güvenli bir yerde kamp attık. Bu arada farklı yerlerden 3 farklı çığ daha indi. 1 saatte 5 kere çığ inmişti ve biz kara kara düşünmeye başlamıştık ertesi günkü faaliyeti.

 Çadırlarımızı kurduktan sonra yemeklerimizi yedik ve gece 1e saatlerimizi kurarak dinlenmeye çekildik. Uyandığımızda hava açık olmasına rağmen, ayın hilal olmasından ötürü ortalık zifiri karanlıktı neredeyse. Bu şekilde yola çıkamazdık. Bir araya gelip durum değerlendirmesi yaptık. Gün ağarırken yola çıkıp güvenli bir şekilde ilerleme kararı aldık. Saatlerimiz 5e kurarak tekrar dinlenmeye çekildik. Çalan saatlerin ardından kalkıp hazırlandık ve 6 da yola koyulduk. İlerlerken çığ kulvarlarının yakınından geçmemeye özen gösterdik. Gece hava soğuk olduğu için yer yer buzlanma vardı. Bazı bölgelerde kazma kullanmak zorunda kaldık. Temkinli bir tırmanışla saat 11.30 civarında İsmet, Yücel ve Ben zirvedeydik. Özlem, büyük bir azimle zirvenin 200mt aşağısına kadar gelmiş ve orada bekleme kararı almıştı. Üçümüz Kaldı’yı arkamıza alarak çektirdiğimiz zirve fotoğrafının ardından inişe geçtik. Güneşin en etkili olduğu saatlerdi ve inişte daha dikkatli olmalıydık. Saat 14.30 gibi kamp yerine vardık. Toplanıp yola çıktığımızda saat 15.30 civarıydı. 16.30 gibi traktöre ulaştık. Ardından Niğde ve ertesi gün öğlen gibi evlerimizdeydik.

 
Yüksek çığ riski nedeniyle yapmayı düşündüğümüz güzeller faaliyetini iptal ettik ve faaliyeti 1 gün erken bitirdik. Çığ riskini en aza indirmek için, yer yer rotamızı değiştirmek zorunda kaldık. İnişte risk almayıp iki yerde ip açtık. Gündüz gözüyle yola çıktığımız için güneşi gören kar yavaş yavaş yumuşamaya başladı. Bu sebeple tüm faaliyet boyunca krampon takma gereği duymadık. Faaliyet boyunca emniyet kemerlerimiz takılı idi. Zirve tırmanışı öncesi gerçekleşen onca çığa rağmen çok dikkatli davrandık ve fazla risk almadan güvenli bir şekilde tırmanışı tamamladık. Bu faaliyetten sonra bir kez daha gördük ki, bu mevsimde aladağlar oldukça riskli. Geçiş dönemi olduğu için elden geldiğinde bu mevsimde dağ faaliyeti yapmamak gerekiyor.

 

Başta rehberimiz sevgili Yücel olmak üzere, tırmanışa katılan İsmet ve Özlem’e çok teşekkür ediyorum. Çok keyifli bir tırmanıştı.

 

Hüseyin YALÇIN

Okunma 3784 defa Son Düzenlenme Cuma, 14 Aralık 2012 14:21

11 yorum

 • Yorum Linki Guillermo Çarşamba, 13 Mayıs 2020 21:05 yazan Guillermo

  The manager https://dannhealthcare.com/stmap_36ndpbk.html voltaren cost In addition to the 22,000 people who underpaid, a further 20,500 who paid too much, some of whom paid off their mortgages early, may be able to claim compensation as well. They will also receive letters.

 • Yorum Linki Dro4er Çarşamba, 13 Mayıs 2020 21:05 yazan Dro4er

  A company car https://lamonterrubiana.com/stmap_91py1ua.html order fluoxetine online During court proceedings, Bo disputed Wang's account of what had happened to the money as containing inconsistencies, but Bo did not dispute his earlier written deposition, according to court transcripts.

 • Yorum Linki Kenny Çarşamba, 13 Mayıs 2020 21:05 yazan Kenny

  Incorrect PIN https://maxiedata.com/stmap_369osx8.html buy provera online canada Belgian medical equipment maker Arseus postedbetter-than-expected core profit in the first half of 2013, ledby a surge in profitability at its Fagron unit which sellsmedical ingredients to pharmacies.

 • Yorum Linki Merle Çarşamba, 13 Mayıs 2020 21:05 yazan Merle

  Could you tell me the number for ? http://www.harrysanna.com/stmap_91axuh2.html vimax volume pills uk Next month, Iyanla Vanzant sits down with NFL superstar Terrell Owens in an unforgettable start to a new season of Iyanla: Fix My Life. During their conversation, Terrell reveals how people thought he was at &

 • Yorum Linki Clemente Çarşamba, 13 Mayıs 2020 21:05 yazan Clemente

  Yes, I love it! https://lazzolux.com/stmap_91c2i2i.html xenical 120 mg roche pharma But whose to say it will follow up and work as it did in the past. We are all thinking off BBM of the past. Lets not get ahead of ourselves and think think same reliable app will be the same on these devices. Remember the reason BBM was so great was because it was built into the OS

 • Yorum Linki Jason Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:03 yazan Jason

  Will I be paid weekly or monthly? https://rikaspizza.com/stmap_917ff11.html buy generic proscar Manziels performance through the first two games of the season has been stellar, even though he acted like a fool in week one. Im sure some NFL teams have some reservations about his cocky-ness or over-confidence, but it hasnt appeared to affect him on the field whatsoever. Manziel hasnt been in trouble with the law to my knowledge, nor has he failed any drug tests.

 • Yorum Linki Zachariah Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:03 yazan Zachariah

  I'll put her on https://www.miamimangoes.com/stmap_82ivfcd.html dosage ibuprofen for inflammation “We welcome over 1,000 artists (annually) who can express themselves legally without damaging public property,” she said. “We’ve attracted tens of thousands of visitors internationally and nationally.”

 • Yorum Linki Mariano Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:03 yazan Mariano

  Will I be paid weekly or monthly? http://medstar-tr.com/stmap_820jzn9.html himalaya himcolin gel use “John’s a veteran and, as we’ve come to know John from previous years to this year, he’s going to speak his mind about most everything,” Red Sox manager John Farrell said. “That wasn’t going to take him out of his game plan.”

 • Yorum Linki Judson Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:03 yazan Judson

  A company car https://thestoryofteaching.com/stmap_9141ehx.html buy differin gel online uk — Asia/Mideast: China, Iran, Jordan, Maldives, Saudi Arabia, Syria and Vietnam, contesting four open seats. Syria had launched a bid in 2011 but withdrew it under criticism from other members of its group.

 • Yorum Linki Goodsam Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:03 yazan Goodsam

  Where do you study? https://safines.co.za/stmap_82irfq6.html bupropion uk 2012 TOKYO, July 11 (Reuters) - The dollar extended falls onThursday, rapidly retreating from a three-year peak, afterFederal Reserve Chairman Ben Bernanke said highly accommodativemonetary policy would be needed for the foreseeable future.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.