2007-Uludağ Keşiştepe Kuzey Çanağı Kürüz,Altoparlak Rotası-Kar-Buz Tırmanışı

 

 

 

 

Katılımcılar: Hülya Erşah, Mehmet Aksoy, Tayfun Arıkan, Volkan Çakır.

 

 

Mart ayı boyunca Uludağ’a gidip tırmanış yapabilmek için uygun havayı kovaladık. Her hafta sonu planımız buydu fakat ya lodos vardı ya da kar yağışı. Ve bu hafta sonu artık son fırsatımızdı, hava durumu açık ama biraz sıcak bir gün veriyordu. Planımızı yaptık, cumartesi akşam saat 23:00 da İstanbul’dan kendi arabamızla yola çıktık. Gece 03:00 da Uludağ oteller bölgesine vardık. Arabayı uygun bir yere park edip giyindikten sonra saat 04:00 da ay ışığında yürüyüşe başladık. Hepimiz cumartesi günü çalışmıştık ve uykusuzduk, ben gün doğana kadar yolun çoğunu gözüm kapalı kendimi yatağımda uyurken düşünerek yürüdüm. 2 saat sonra güneş doğdu, biz Vollfran madenlerine vardık. Orada çadırlarında uyuyanları görünce kıskandığımı itiraf ediyorum. Binanın içine girip dinlenmek ve kahvaltı yapmak için mola verdik. Oradan ayrılıp tırmanış yapacağımız kulvarların bulunduğu Çanak bölgesine doğru yürümeye devam ettik. Çanağın içine geldiğimizde manzara müthiş güzel ve ürkütücüydü. Bu noktada hangi rotadan çıkacağımıza karar vermemiz gerekiyordu. Tayfun ve benim ilk teknik duvar tırmanışımız olacağı için başlangıç için uygun olacağını düşündüğümüz Rampa rotasını seçtik. Bu noktada emniyet kolanlarını, kramponları, kaskları, karabinleri, ekspres ve pursikleri kuşanarak kazmalarımızı elimize alıp saat 08:00 da tırmanışa başladık. Gece yürürken sert olan kar bizi keyiflendirmişti fakat şimdi nerdeyse dizimize kadar batıyorduk. Hal böyle olunca Rampa rotası yeni başlayan bizler için bile çok kolay olacaktı. Bu yüzden oradan vazgeçip, sağa doğru devam ederek rotayı uzatmaya karar verdik.

 

 

 

Önce biraz yükseldik sonra uzun bir yan geçiş yaptık. Çünkü üzerimizde geçişe olanak vermeyecek büyüklükte kornişler vardı. Yan geçişi sürdürerek çanağın en sağına ulaşıp yükselişe geçtik. Bu yan geçiş sırasında ayaklarımın altından gördüğüm manzaranın tarifi mümkün değil sanırım. Gökyüzünü, dağları ve çok uzaklarda kalan binaları görüyorum. Son 40 m kaldığında kar sertleşti ve kazma saplamak zorlaştı, istasyon kurup ip açarak tırmanışa emniyetli bir şekilde devam ederek, saat 11:15 de rotayı bitirdik. İlk teknik tırmanış deneyimimi başarıyla tamamladım, yukarıya vardıktan sonra uçurumun kıyısına yaklaşıp çıktığım yere bakıp, yaptığım şeye inanamadım. Müthiş keyif aldığım, çok zevkli bir tırmanış oldu. İstasyonları söküp ipi topladıktan sonra inişe geçtik, zaman zaman kayarak hızlı bir şekilde arabaya döndük. Bu güzel tecrübeyi yaşamamı sağlayan ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Hülya ERŞAHOkunma 3281 defa Son Düzenlenme Cuma, 14 Aralık 2012 14:21

63 yorum

 • Yorum Linki kluoeeu Pazar, 31 Mayıs 2020 08:23 yazan kluoeeu

  uZbUoA howagmlftfoc, [url=http://mmansebnxlaa.com/]mmansebnxlaa[/url], [link=http://fkgtxlswsbnd.com/]fkgtxlswsbnd[/link], http://vuwemrsmjbof.com/

 • Yorum Linki wduiodivjt Pazar, 31 Mayıs 2020 06:39 yazan wduiodivjt

  Uzk8Hz ftvhonsumads, [url=http://ttlhsdgrmfal.com/]ttlhsdgrmfal[/url], [link=http://lwdwqufjzryk.com/]lwdwqufjzryk[/link], http://ejnyfhmzxxdt.com/

 • Yorum Linki Moises Pazar, 31 Mayıs 2020 05:16 yazan Moises

  magic story very thanks http://indoxnxx.site/ xnxx selingkuh ** Norway-based international telecoms group Telenor has agreed to buy Tele2's consumer fiber andcable business in Sweden in a $122 million deal that will makeTelenor the second-biggest broadband supplier inSweden.

 • Yorum Linki Elton Pazar, 31 Mayıs 2020 05:16 yazan Elton

  I'm on work experience http://xnxxsexvideos.site/ xxnx Kerry said Saturday's chemical weapons deal could be "the first concrete step" toward a final settlement. Lavrov said he hoped all parties to the conflict could attend a conference in October, without setting pre-conditions for their attendance.

 • Yorum Linki Brian Pazar, 31 Mayıs 2020 05:16 yazan Brian

  What do you do? http://xnxxtelugu.site/ nxxn The drugs purchased are not routinely available on the NHS in England because they have not yet been officially assessed for their suitability, or they have been judged not to work well enough to be cost effective.

 • Yorum Linki Arlie Pazar, 31 Mayıs 2020 05:16 yazan Arlie

  I work for a publishers http://xvideosbrasil.site/ indian xvideos The source did not specify whether Spain would ask theUnited Nations to back a request for Britain to give upsovereignty or adhere to certain agreements, but taking thematter to international courts would mark a change of tack andcould increase tensions.

 • Yorum Linki Janni Pazar, 31 Mayıs 2020 05:16 yazan Janni

  A jiffy bag http://wwwxnxxcom.site/ xnxx tamil Each team gave it away four times. Each team returned a fumble for a touchdown — M.D. Jennings ran one back for Green Bay (1-2). The Bengals (2-1) blew a 14-point lead, and the Packers let a 16-point lead get away in the second half.

 • Yorum Linki Gustavo Pazar, 31 Mayıs 2020 04:24 yazan Gustavo

  Enter your PIN http://xvideosmom.site/ xvideos gays Moreover, in those cases with a positive response, our testing suggests SIV was banished from the host. We are hopeful that pairing our modified CMV vector with HIV will lead to a similar result in humans," said Picker.

 • Yorum Linki Bertram Pazar, 31 Mayıs 2020 04:24 yazan Bertram

  Are you a student? http://xvideosdownload.site/ xvedio To round off each night, a lone piper high on the castle ramparts, playing the Scottish soldier's traditional call to end of the day, will this year perform the specially written "Reflections of Panmunjom" to mark the 60th anniversary of the armistice signed at Panmunjom to halt the 1950-53 Korean war.

 • Yorum Linki Jaime Pazar, 31 Mayıs 2020 04:24 yazan Jaime

  I hate shopping http://xmxx.site/ xnxx tv Egypt's military-backed interim president has issued a 7-month timetable for the country's transition after the ouster of President Mohammed Morsi, starting with amending the constitution and leading to elections for a new parliament and president by the first months of next year.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.