ALADAĞLAR - FOTOĞRAFLARLA DEMİRKAZIK DAĞI GÜNEYBATI 'PECK' KULVARI İLK KIŞ TIRMANIŞI
İtoturumu Kulesinden 3756 metrelik Demirkazık Dağı'nın güneybatı yüzü'nün kış manzarası. Bu resimde, zirve gibi gözüken yerin solundaki derin, karanlık yarık güneybatı kar kulvarıdır. Demirkazık Dağı'nın güneybatı yüzünü zirve sırtına kadar bölen bu derin çentik ilk kez haziran 1943'de İngiliz tırmanıcılar Robin Hodgkin ve Edward Peck tarafından tırmanılmış ve bu yüzden de rota Hodgkin/Peck kulvarı olarak tanınıyor.
Peck kulvarının girişinden görünümü. Narpuz boğazının tabanından doğrudan başlamayan ve aşağıdan da gözükmeyen kulvarın ağzına ulaşmak için, kayalar arasından basit tırmanışlar yapmak ve 50 metre kadar da yükseklik kaybetmek gerekiyor. 31 Aralık 1996 tarihinde DOST ekibi olarak ben, Nasuh Mahruki, Haluk Çelikel, Efecan Aytemiz ve Burak Erdoğan ile sabahın erken saatlerinde tırmanışa başladık. Kampımız Kayacık Pınarı'nda, 2300 metredeydi. Aslında, normalde hiç tırmanmadığım kadar kalabalık bir ekipti bu.
Peck kulvarı oldukça uzun bir kar-buz kulvarı ve tırmanışı yapabilmek için uygun şartları yakalamak en doğrusu. Kulvar 2750 metrelerden başalayarak 3700 metrelere kadar sürüyor, yani kulvarın toplam uzunluğu 1000 metre kadar denilebilir. İlk etaplar oldukça yatık ve tek kol üzerinde olduğu için basit. Daha yukarılarda kulvar daralıp kollara ayrılarak daha da dikleşiyor. Esas ve en dar kol izlenirse, Kuzeybatı Sırtı rotasının kule ip inişi etabı altına kadar gelinip buradan zirveye bağlanıyor.. Burada Nasuh ve Haluk kulvar girişinde, 2750 metrelerde görülüyorlar.

3000 metre civarında krampon ve emniyet kemeri takma molası. Bu tırmanışta ip gerektiren hiçbir etap geçmememize rağmen, değişik şartlar ve mevsimlerde gerekebilir.

Kulvarın 3300 metrelerde gittikçe dikleşen ve Kuzeybatı Sırtı kulesinin iple inilen etabının altına uzanan dar kısmında tırmanış. Burada ortası çığla oyulmuş bir kar kanalının içinde, buzda tırmanarak yükseliyoruz. Batak kar olsa, çığ nedeniyle tehlikeli olabilecek bir etap bu.

Kuzeybatı Sırtı rotasına birleşip, zirve sırtına giden ve içi buz dolu olan kulvarcıklar boyunca tırmanış
Rotanın bu etaplarında son derece zevkli bir mix tırmanış yaptık. Burada Efecan ve Burak kramponların ön dişleri üzerinde, kazmaların uçlarını buza saplayarak yükselirken görülüyorlar.

3700 metre civarında Haluk ve Nasuh.
Demirkazık'ın 3756 metrelik zirvesinde, tanıdık zirve kutusunun yanındayız. Böylece bu rotanın ilk kış tırmanışını yapmıştık ve tırmanışımız altı buçuk saat sürmüştü, kamp yerimizden yaklaşık 1400 metre kadar irtifa almıştık. Zirvede yaklaşan bir kötü hava cephesinin sert rüzgarı ve donuk havası bizi karşıladı- pek de iyi bir zirve günü sayılmazdı.

Zirveden karlı bir Aladağlar manzarası: sağdan sola Alaca Dağı (üçgen şekilli), Emler Dağı, Kaldı Dağı(biraz arkada) ve Kızılkaya Dağı.

İnişten enteresan bir manzara! Zirveden klasik rota sırtına giderken dik bir kar sırtını ata biner gibi geçen ekip: sağdan sola Burak, Efecan, Haluk ve arkalarında ayakta Nasuh.
Demirkazık Dağı'nın klasik rotası olan Külah'tan iple iniş. Üç ip boyu kadar ip inişi bizi en dik yerlerden indirmeye yetmişti.
Yılbaşı günü, güzel bir kış öğleden sonrası
Narpuz Boğazı içinde,2500 metrede günbatımı.

Ertesi gün ekipçe Demirkazık Köyüne dönerken

Okunma 6635 defa Son Düzenlenme Pazar, 16 Aralık 2012 00:12

2793 yorum

 • Yorum Linki Jozef Çarşamba, 30 Eylül 2020 02:07 yazan Jozef

  I came here to study http://atorredolago.com/web/hello-world-2/ buy arjuna With the generated interest in BDSM, sexuality experts have expressed concern about a popularized view of the practice that's distorted and potentially harmful. "Lots of people read things that sound sexy in fantasy, but are not so safe or fun in reality. Or they are only fun for the technically skilled," according to Russell Stambaugh, who chairs the AltSex Special Interests Group of the American Association of Sexuality Educators, Counselors and Therapists. "I do worry that new participants won't get the education they need," he says.

 • Yorum Linki Roberto Çarşamba, 30 Eylül 2020 02:07 yazan Roberto

  It's a bad line http://www.tarcisiodelgadoblog.com.br/comentario.php?codigo=453 buy valtrex “LGBT patients deeply appreciate the welcoming environmentprovided by a Leader in LGBT Healthcare Equality,” said HRC Health & AgingDirector Shane Snowdon. “It makes a big difference to know that your localhealthcare facility is fully committed to giving you the same care it gives your neighbors andco-workers.”

 • Yorum Linki Evan Çarşamba, 30 Eylül 2020 02:07 yazan Evan

  I'm interested in this position http://findingthosewelost.com/wp/sample-page/attachment/capt-sullivan/ buy amiodarone Some banks, such as niche deposit-taker Shawbrook, alert customers by email when a rate is about to fall. However, others leave room for improvement – for instance, sending a letter three months in advance of rate changes, knowing customers may forget to act when the cuts occur.

 • Yorum Linki Dario Çarşamba, 30 Eylül 2020 02:07 yazan Dario

  I live here http://kinomilenium.mk/koj-se-plasi-od-volkot-los-2/koj-se-plasi-od-volkot-los_poster/ buy terbinafine Israeli officials insist that their government is willing to ratify the treaty, but only after others in the region follow suit. Syria and Egypt notably have refused to sign the accord outlawing the use of chemical weapons.

 • Yorum Linki Sierra Çarşamba, 30 Eylül 2020 02:07 yazan Sierra

  real beauty page http://banqueducoeur.ch/bonjour-tout-le-monde/ buy lovegra The Sonic and Cruze models tested have already each been named 2013 Top Safety Picks by the IIHS. This is the second model year in a row for the Sonic and the third model year in a row for the Cruze to have this safety designation.

 • Yorum Linki Ava Çarşamba, 30 Eylül 2020 02:01 yazan Ava

  I'd like to send this parcel to http://used-cars.pattayarentacar.com/all-services/repair-service/ buy angeliq But it wasn’t for long. Claire and John quickly joined the growing numbers of home owners who are radically improving the energy efficiency of their homes, even period ones. What, even 10 years ago, was a minority and highly specialised activity has now become a fast-growing grassroots movement. No longer satisfied with paying out fortunes to the energy companies for heat that often ends up escaping through cracks and crevices anyway, home owners are insulating and draught-proofing at a rapidly increasing rate.

 • Yorum Linki Felton Çarşamba, 30 Eylül 2020 02:01 yazan Felton

  Just over two years http://www.pedalmonkey.co.uk/product/durham-city-shield-long-sleeve-tshirt/ buy pilocarpine Social Security benefits will be there for future retirees, as long as the elderly continue to vote. Remember when President George W. Bush tried to sell a plan in 2005 to replace Social Security with a voluntary retirement scheme? The idea never got out of the starting gate. It seems pretty clear that Social Security will be around, in something close to its present form, at least for anyone age 50 or over.

 • Yorum Linki Lester Çarşamba, 30 Eylül 2020 02:01 yazan Lester

  Canada>Canada http://seacenter.snu.ac.kr/?p=993 buy domperidone The group, which has shed 144 jobs since the start of the year in a bid to reduce costs, reported gross profits of £135.2 million for the three months to 30 June, an increase of 6.6 per cent compared with the first quarter but 2 per cent lower than the same period last year.

 • Yorum Linki Mario Çarşamba, 30 Eylül 2020 02:01 yazan Mario

  I'd like to withdraw $100, please http://gcs.emro.co.kr:8090/pages/viewpage.action?pageId=9533126&showComments=true&showCommentArea=true buy lamisil Labor has recruited three digital media heavyweights fromU.S. President Barack Obama's 2012 campaign team, includingBritish spoof video expert Matthew McGregor and Tom McMahon,dubbed Obama's "digital attack dog".

 • Yorum Linki Megan Çarşamba, 30 Eylül 2020 02:01 yazan Megan

  this is be cool 8) http://teovanyo.com/my-top-tracks-i-listen-to-while-i-work-helps-me-keep-my-sanity/ buy cabgolin Zimmerman relied on a traditional self-defense argument and didn't invoke stand-your-ground, though the judge included a provision about it in instructions allowing jurors to consider it as a legitimate defense. And race wasn't discussed in front of the jury. But the two topics have dominated public discourse about the case, and both came up throughout Saturday's rallies.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.