Menu

Mt. Lyell Tırmanışı
Katılımcılar
: Zafer Yamaner (Toronto-Canada) , Hakan Yalçın (Bay Area-CA)

Neye niyet, neye kismet... Aylarca Eastern Sierra'da yer alan Mt Williamson (14,375') ve Tyndall (14,018) için hazırlık yaptıktan sonra, Zafer abi ile 7-7-07 günü gece 3am'de Mt. Williamson'ın dibindeki Independence kasabasına vardığımızda ne görelim? Orman yangını! Bay Area'dan yola çıktığımız saatlerde, havanın biraz bozması sonucunda düşen yıldırım(lar) Big Pine'dan Independence' e kadar olan bölgede neredeyse 10 ayrı noktada yangın başlatmıştı. Bunlardan biri yürüyüşe başlayacağımız Shepherd Pass trailhead'e yakın bir noktadaydı. Independence bile tehlikede görünüyordu; nitekim o gün daha sonra Independence' in bir kısmını boşaltmışlardı. Gideceğimiz yol olan Onion Valley Rd kapalıydı. Bu durumda uzun süre hazırlandığımız Williamson/Tyndall gezisi güme gitmişti. Üstelik Williamson, Bighorn Sheep bölgesinde bulunduğundan Temmuz 15'ten sonra tamamen kapanacaktı. Şanssızlığımıza küstük, fakat yangın baslağında dağda olmadığımıza biraz sevinerek alternatif çıkışlar düşünmeye başladık.
İlk olarak aklımıza Middle Palisade geldi. Fakat Big Pine'a geldiğimizde orada da koca bir yangın olduğunu gördük. Palisades bölgesine giden yol da kapalıydı. Bu durumda geriye, bu sezon gitmek istediğimiz dağlardan Mt Lyell kalmıştı. Mt Lyell, 13114 feet (3998m) yükseklikle Yosemite National Park'ın en yüksek dağı ve High Sierra bölgesinin kuzey başında bulunmakta. Mt Lyell'a tırmanmak için 13.5 mil (one way) yürümek gerekiyor ki bunun yaklaşık 10 mil'lik kısmı John Muir Trail'i üzerinde. Daha sonra patika yoldan ayrılıp dağa yöneldikten sonra Class 3-4'luk zorlukta, buzulun dik bir şekilde dayandiğı kaya sırttan zirveye çıkılıyor. Orman yangınlarını geride bırakıp Yosemite'ye geri döndük. Bu arada sabah çoktan olmuştu. Tuolumne Meadows'taki John Muir Trail'ine başlayacağımız yere gittik. Kahvaltı edip hazırlandığımızda saat 7 olmuştu. Lyell'in çok uzun olan yolu için geç bir vakitti, ancak yapacak bir şey olmadığından yola koyulduk. John Muir Trail, neredeyse 8 mil dümdüz bir şekilde Lyell Canyon'u takip ediyor. Yol boyunca Lyell Fork deresi, yeşillik, çiçek, orman ve dağ manzaralarını seyredip, bol bol resim çektik. Fakat kanyonun sonuna gelip Mt Lyell'i uzakta ve 4000' yukarıda görünce ciddileşmemiz gerektiğini anladık. Daha hızlı bir tempo ile patika yolu takip ettik. Yol zig-zag yaparak yukarıya cıkmaya başladı. 10,500' yüksekliğe geldiğimizde Mt Lyell direk olarak güneybatımızda kaldı. Donohue Pass'e çıkmaya devam eden patika yolu terkedip, slab kayalıklardan dağı çikmaya başladık.
Dağın iyice dibine geldiğimizde yeşillik ve toprak kalmamıştı. Slab üzerinde yürüyerek Lyell Glacier'in başladığı yere vardık. Bu sırada yukarıdan inen bir grup bize buzulun çok yumuşak olduğunu, krampona gerek olmadığını söyledi. Nitekim buzul üzerinde yürüyüşe başladığımızda batmaya başladık. Kramponları çıkarıp, trekking poles ile yürüyüşee devam ettik. Yumuşak kar üzerinde bata çıka Lyell-Maclure arasındaki sırta çıktık (12,500'). Çantaları bırakıp sırttan zirveye gitmeye çalıştık. Fakat, Class 3 olduğu söylenen rotanın dik duvar gibi durduğunu gördük. Onun yerine kardan yukarı çıkmaya çalıştık. Krampon ve buz kazmalarını yanımıza almadığımızdan (ki bu bir hataydı) gittikçe dikleşen karda, elimizi kazma olarak kullanmak zorunda kaldık. Nihayet kaya üzerinde tırmanabileceğimiz bir rota görünce kayaya geçiş yaptık. Exposed, fakat tutacak yeri çok olan bu rotada zig-zaglar çizerek, zirveye uzanan ve çıkması kolay yamaca tırmandık. Buradan zirveye varmamiz sadece 10 dk sürdü. Yosemite'nin en yüksek noktası olan zirveye ulaştığımızda akşam 5 olmuştu. Yani trailhead'den zirveye 13.5 millik yolu 10 saatte almiştık. Zirve defterini imzalayıp fotoğraflar çektik. Tepeden etrafı seyrettik bir süre.
Güneyde, daha önce tırmandığımız Mt Ritter (13,157') ve onun komuşusu Banner vardı. Baştan başa geçtiğimiz Lyell Canyon'u oldukça asağıda kalmıştı. Yürüyüşe başladığımız yer çok uzaktaydı. Bunu hatırlayınca hemen toparlanıp geri döndük. Kayadan dikkatlice inip, buzulun dik kısmında yine elimizi kazma olarak kullandık. Biraz sonra Lyell-Maclure sırtında cantaları bıraktığımız yere ulaştık. Hemen yanda yükselen Maclure dağına çıkmak istesek bile vakit yetmediğinden onu pas geçtik. Karanlık olmadan patika yola ulaşmak istiyorduk. Geri dönüş yolunda iyice yumuşayan Lyell buzulunda yine batarak yol aldık. Buzul geride kaldığında rahatlamıştık. Buradan 10,500' rakımdaki patika yola dönmemiz yarım saat aldı. Biraz aşağıda dere kenarında mola aldık. Ayaklarımızı kurutup, geriye kalan 10 millik yolculuğa hazırlanmaya çalıştık. Lyell Canyon'un düz kısmına vardığımızda akşam 9 olmuştu ve artık ışıklarımızı açmamız gerekti. Bu sırada ayaklarımızda muhtelif noktalarda ağrı, sızı başgösterdi. Ayak ağrılarına aldırmadan gitmeye devam etsek te yavaşlamak zorunda kaldık. Vakit geceyarısını geçmişti. Bu şekilde, hiç bitmek bilmeyen yolda yürüyüşe devam ettik. Nihayet başladığımız yerler tanıdık gelmeye başladı. Saat 1'de arabaya geri dönmüştük. Böylece 27 millik uzunluk ve 4500 feet yükselti farkı olan tırmanışı 17 saatte bitirmiş olduk. Bundan sonra ben rahat bir uyku istediğimden bir motel aradık. Lee Vining'de oteller dolu olduğundan June Lake Loop'a gidip, orada bir otel bulduk. Ertesi gün dönüşte Yosemite'de ek olarak Cathedral Peak'e çıkıp, gece geç saatte Bay Area'ya geri döndük.

Zafer YAMANER

Son DüzenlenmeCumartesi, 29 Ekim 2011 20:54

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
yukarı çık

hakkımızda

  • Pandül Neden Var
  • Web Destek Projesi
  • Site Haritası
  • Fotoğraf Galerileri
  • Reklam
  • Grafik Malzemeleri

Üye Giriş yada Kayıt Ol

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd