Menu

Aladağlar Kocasarp, Beşparmak, Çağalınbaşı Geçişi

Kocasarp, Beşparmak, Çağalınbaşı GeçişiTarih : 11.07.2007

Kamp : Cımbar oba yeri

Rota : Kocasarp kuzey batı sırtı

Zorluk : IV

Ekip : Mehmet Şirin UYSAL, Yücel BAĞATUR, Gökalp SAKLI

Süre : 8 saat (tamamı)

 

Aslında bu geçiş tırmanış programımızda yoktu onun yerine Direktaş kuzey doğu dihedrali veya Cambridge rotalarını deneyecektik. Fakat Yedigöl e geçişin epey zahmetli olduğunu görünce vazgeçip Cımbarı tavaf etmenin daha doğru olacağına kanaat getirdik. DAG klubunden Nezihe, Seyhan ve Hüseyin bir gün önce rotaya girmiş fakat geri dönmemişlerdi. Geç ve yorgun geleceklerini düşünerek bir tencere dolusu soğanlı soya etli bulgur pilavını çadırlarına bırakıp 22.00 da tulumlarımıza girip yattık. Sabah kahvaltıdan sonra 10 da çadırlarını kontrole gittiğimizde hala gelmemişlerdi obadaki çobanlardan Zübeyir “ bu yol uzundur onlar geceye kalıp Yedigöl e inmiştir “ düşüncesinden hareketle Kocasarp kuzey batı sırtı rotasına girmek üzere kampın üzerinde yükselen sırta doğru çarşaktan yükselmeye başladık.

Sırta çıktıktan sonra sırt ın sağ yanından çanağa inerek ilerideki kuleye kadar yan geçtik. İlk kuleyi çıktıktan sonra ilersinde küçük bir çöküntünün olduğu düzlüğe geldik. Buradan sonra oldukça çürük kulvar ve kuleciklerin arasından serbest olarak bazen yana bazen yukarı doğru yükseldik. Çevresine perlon dolanmış bir kuleyi sağımıza alıp yukarı çıktık. III - IV derecelik çürük ve döküntülü tırmanışlardan sonra Kocasarp ın slab yüzeyli batı omzuna çıktımızda buradan çıkılmaz, çok çürük, dik veya orası değildir dediğimiz her yerden geçmiştik yarım saat sonra 13.00 da zirvede idik buraya kadar epey yorulmuş ve çürüklükten bezmiştik. Tırmanışı erken bitirip Çağalınbaşı –beşparmak zirvesi arasındaki geçitten Dipsiz göle inmeye karar verdik.

 


 

Kocasarp ın kılçıklı ve havadar doğu sırtından 30 metrelik ip inişiyle bele inerken bazı sesler duyduk uzaklarda birileri bağırıyordu önce bize seslendiklerini sandık fakat daha sonra seslerin dün gece dönmeyen DAG ekibine ait olduğunu ve Çağalınbaşı na güney yüzünü ip emniyetiyle tırmandıklarını gördük.

Vakit kaybetmeden Beşparmak sivrisini tırmanmaya başladık. II, III derecelik tırmanışlarla zirveye vardık saat 14.00.Çağalınbaşı geçidine çarşaktan indiğimizde geçidin sert karla dolu olduğunu gördük bu durumda ya geri dönecektik ya da Çağalınbaşı na tırmanıp geçişi zoraki de olsa tamamlayacaktık geçişi tamamlamak daha uygun geldi. Çağalınbaşı na doğru kolay II. III derecelik kayalardan ve slablardan 1 saat sonra zirveye vardık DAG ekibi de 15 dakika sonra zirveye doğu sırtından vardı. Birlikte defteri yazıp bişeyler yiyip kuzeydoğu daki çatlak ve slablardan inişe geçtik. Adsız tepe zirvesini yan geçip sırttaki çarşaktan aşağı kendimizi bıraktık Dipsiz gölde nargile fokurdatan Çek grubunun yanından geçip kampa ulaştık. Önceki gece bıraktığımız bulguru 6 kişi afiyetle yedik ellerine sağlık Gökalp ne güzel olmuş. Ertesi gün kampı Arpalığa taşıyacağımız için dinlenmek üzere kendi çadırımıza doğru yollandık.

Son DüzenlenmeCumartesi, 29 Ekim 2011 20:54

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
yukarı çık

hakkımızda

  • Pandül Neden Var
  • Web Destek Projesi
  • Site Haritası
  • Fotoğraf Galerileri
  • Reklam
  • Grafik Malzemeleri

Üye Giriş yada Kayıt Ol

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd