Menu

Ağrı Dağı Kuzey Rotası Tırmanışı

NOT:

Bu rapor, daha önceden hazırlanan raporlardaki eksiklikleri tamamlamak, yanlış bilgileri teknolojik cihazlarla ölçümler yaparak doğrularıyla değiştirmek, bundan önceki bazı bilgilerin yerlerine yenileri koymak ve daha sonra aynı rotada etkinlikler yapmak isteyenlere bir rehber niteliğinde olması amacıyla hazırlanmıştır. Rota bulmakta GPS kayıtları esas alınmalıdır.
HAZIRLIK:

Öncelikle gideceğimiz dağın yetkilisi olan makamlardan gerekli izinlerin alınması ve bu izinlerin çıkıp çıkmadıklarının teyidini almak için başvurunuzu en az 3 hafta öncesinden başlatmanız gerekecektir. Iğdır Valiliği’ne (Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü) yapacağınız başvurunuzda her şeyi açıkça yazmak, rota, ekip, süre ve yapılmak istenen etkinliğin özelliği (bilimsel, araştırma, turistik, spor-trekking, tırmanış, fotoğrafçılık, gözlemcilik vb.) ayrıntılı olarak belirtilmeli, kuşkuya fırsat verilmemelidir. Belgelerinizin ve Nüfus Cüzdanı fotokopilerinin birer nüshalarının yanınızda bulunması da size kolaylık sağlaması açısından önemli olabilmektedir. Ayrıca tırmanışınız ya da etkinliğiniz hakkında Türkiye Dağcılık Federasyonu’nu da mutlaka bilgilendirmeniz karşılaşabileceğiniz olası sorunların çözümlerini önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.

ETKİNLİK RAPORU:

Ekibimiz, 13 Ağustos 2007 Pazartesi günü Kars’ta buluşarak, 05.00’da Iğdır’a doğru yola çıktı. Iğdır’dan Karakuyu Köyü Muhtarı Habib ÇAKAR’ın minibüsüyle 1977 metredeki Korhan Yaylası’na 1 saatlik bir yolculukla ulaşıldı. Burada bir süre Karakoldaki işlemlerimizi yaptırdıktan, çaylarımızı içtikten ve sıcak asker sohbetlerinden sonra Ahmet NAS’a ait eşeklere çantalarımızı yükleyerek tırmanışa başladık. Küçük sırt çantalarımızla epeyce dik sayılabilecek bu parkuru, dağdan yaylaya su aktaran boru hattını takip ederek geçtik. Su hattı boyunca bu mevsimde patika mevcut olup rota bulmak zor olmuyor. Bu parkuru tırmanmak kamp yüksüz yaklaşık 3-5 saat sürmektedir. Buralardan Ağrı Dağı’nı göremiyorsunuz. Ancak Kum Düzü’ne gelince dağ karşınıza çıkıyor. Kum Düzü Yaylası, yaklaşık 3.300-3.400 metre irtifada olup, kampımızın irtifası ise 3.408 metreydi. Bu noktadan itibaren dağın tipik volkanik taş yapısını ve yükselişini göreceksiniz. Kum Düzü Yaylası’nda, düzlüğün sağ tarafındaki buzula 100 metre kadar yükselerek temiz su bulabilirsiniz. Hava açık ve güneşliydi.
14 Ağustos 2007 Salı:

Ekibimiz 06.00’da kalktı. Kahvaltı yaparak 08.00’da 4.252 metre kampına doğru yola çıktı. 3.700 metre yüksekliğe gelindiğinde Ahmet NAS’ın burasını 4.200 olarak bildiklerini belirtmesi üzerine tartışmalar başladı. Daha yukarıya yol olmadığı için at, eşek, katır gibi hayvanların devam edemeyeceğini belirtmesi üzerine 140 metre kadar daha yükselindi. Aslında 3.700 metrede 8-10 çadırın sığabileceği bir düzlük ve buzuldan akan bir su kaynağı var. Bizim planımız ise 4.252’ye çıkıp ertesi gün zirve denemesi yapmak olduğundan burayı pas geçmemiz gerekti. 3.841 metrede yüklerimizi eşeklerden alıp çantalarımızı sırtlandık. Yavaş yavaş bu dik parkuru dikkatlice geçerek sırtı tırmandık. Hemen solumuzda bulunan kamp yerini görmüş olmamıza rağmen su kaynağı açısından bizim için daha uygun olacağını düşündüğümüz buzulun başladığı sınıra kadar devam ederek daha önceden 2 çadırlık olarak hazırlanmış yeri 3 çadırlık hale getirip 4.252 metrede kampımızı kurduk. Su kaynağı olarak buzul şelalelerini kullandık. 3.400 ile 4.252 arası, yolun yarısı kamp yüklü olmak üzere, yaklaşık 4-6 saat sürebilmektedir. Akşam kampta bazı arkadaşlarda küçük de olsa bir baş ağrısı ve mide bulantısı oldu. Bir arkadaşımız da ise Akut Dağ Hastalığı belirtileri başladı. Gece boyu arkadaşımızın tedavisini yaparak, sabah tırmanışa katılabilecek duruma getirdik. Hava açık ve güneşliydi.
15 Ağustos 2007 Çarşamba:

Sabah 04.00 gibi kalkıp kahvaltımızı yapıp hazırlıklarımızı tamamladık. 05.40’ta buzula doğru yola çıktık. Kampa yakın yerler daha dik etaplardan oluştuğundan sabit hat kurmanın gerekliliği nedeniyle, kampımızdan doğu yönünde yaklaşık 300 m yürüyerek buzulun görece yatay olan uygun bir yerinden, kramponlarımızı takarak ve ip birliğiyle buzula girerek, 7 kişilik ekibimizle tırmanışa başladık. Buzula girdiğimiz noktanın irtifası ise 4.251 metredir. Saat 05.55 ve Lider Erhan KASAPOĞLU. Bu rota, Ağrı Dağı Buzulunun en uzun kısmını oluşturmaktadır. Kampın yeri ve dağın bu yüzünün yapısı gereği buzulun daha kısa bir kısmının tercih edilebilmesi söz konusu değildir. Rotanın ilk 500-600 metrelik kısmı buz çatlaklarından oluşuyor. Rotanın devamında ise hiç çatlağa rastlamadık. Tırmanış 3 tane buzul sırtı geçilerek devam ediyor. İlk sırt oldukça uzun ve zaman zaman dik bir şekilde gidiyor ama burada da sabit hatta gerek olmuyor. İkinci sırtın sonunda zirve görünüyor. Sağınızda ise İnönü Zirvesi var. Önünüzde zirveye ulaşmak için bir sırt hattı daha kalıyor. Görece daha kısa bir sırt olup zirve etabı da diyebiliriz. İkinci sırtın sonunda zirve çubuğu ve bayraklarını görmeniz mümkündür. Saat tam 11.55’te zirvedeydik. 5.137 metre. Zirvede bizi 100-120 km. hızla esen bir fırtına karşıladı. Bu rotada, hava durumuna göre, Dünyanın En Rüzgarlı Dağları sınıfına giren Ağrı Dağı, size zor anlar yaşatabilir. Ayakta durmanın bile çok zor olduğu bu ortamda ancak 8-10 fotoğraf çekilip, birkaç dakika da manzaranın tadına varılmaya çalışıldı. Sonuçta zor bir tırmanış gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu ve aynı zamanda dağcılık bilinciyle son derece dikkatli bir şekilde inişe geçerek ip birliğimizi hiç bozmadan saat 14.30’da 4.252 metredeki kampımıza döndük. Havanın açık ve güneşli olmasına rağmen 14.00-14.15 arası yağmur ve dolu karışımı bir yağış altında inişimize devam ettik ve güçlü rüzgarlara maruz kaldık. Kampa gelişimizden yarım saat sonra ise havanın bozmasıyla çadırlara çekildik ve ara ara yağışlarla devam eden kötü havada geceyi geçirdik. Herkesin ortak düşüncesi “Dağ izin verdi, biz de tırmandık” şeklindeydi.

16 Ağustos 2007 Perşembe:

Saat 04.30’da kalkıp kahvaltı ve kampın toplanmasından sonra 06.00’da yola çıktık. İki arkadaşımızın botları nedeniyle ayaklarında oluşan sorunlar yüzünden oldukça yavaş bir şekilde indik. Yine 3.700 metreden itibaren yüklerimiz Ahmet NAS tarafından bu kez iki at ile taşındı. Saat 14.30’da ise Korhan Yaylası’na geldik. Burada Iğdır Doğan Haber Ajansı’ndan Aydın DENİZ’le görüştük. Küresel Isınma, Turizm ve daha çok da bu dağa yapılabilecek Dağ Evleri üzerinde konuştuk. Özellikle İnanç Turizminin Yörenin gelişmesine yapacağı katkılar üzerinde durduk. Bu arada Ahmet NAS bize çay demlemişti. Çay o kadar güzel gidiyordu ki bize Doğu Misafirperverliğinin bu olduğunu düşündürüyordu. Korhan Jandarma Karakolu’ndaki görüşmelerden sonra yola çıkarak geri dönüş yoluna koyulduk. Iğdır, Kars ve tekrar Doğu Ekspresiyle Eskişehir’e geldik

Mehmet ÖCAL, (ESDİT–Eskişehir Dağcılık İl Temsilciliği)
İsmail ÇETİN, (ESDİT–Eskişehir Dağcılık İl Temsilciliği)
Tezer ÇİFTÇİ, (ESDİT–Eskişehir Dağcılık İl Temsilciliği)
Erhan KASAPOĞLU, (ESDİT–Eskişehir Dağcılık İl Temsilciliği)
Rahmi İNCE, (ESDİT–Eskişehir Dağcılık İl Temsilciliği)
Bahar BULUT, (ESDİT–Eskişehir Dağcılık İl Temsilciliği)
Arkın APAK, (ANADOSK – Anadolu Üniversitesi Doğa Sporları Kulübü)

MALZEMELER.

Ekip Malzemeleri:

* 60 metre 10 mm. (Tam) DRY İp,
* 4 Adet Buz Vidası,
* Ekspresler,
* Perlon Bantlar
* Yardımcı İpler
* GPS (Garmin e-Trex Legend)

Bireysel Malzemeler:

* Kazma,
* Kask,
* Emniyet Kemeri,
* Prusik ve Yardımcı İpler,
* Krampon,
* 1 Adet HMS, 2-3 Adet Kilitli Karabina,
Kullanılan İp Tekniği:

İp ortasından, ekibin de ortadaki elemanından başlamak üzere, başta ve sonda eşit miktarda ip kalacak şekilde 5’er metre ara ile Hat Üstü Sekizlisi düğümüyle emniyet kemerlerine girildi. İpin başı ve sonu düğümlendi. Bir adet kısa prusik ile de düğümün arkasından ipe bağlanıldı. Ayrıca birer adet de uzun prusik her üye tarafından hazır bulunduruldu. Lider ve artçı birer uzun prusikle kazmalarını emniyet kemerlerinin malzeme askılarına sabitledi.

NOTLAR:

* Tırmanış öncesinde ve tırmanış sırasında, daha önce Zirve Dağcılık Kulübünün 01-05 Ağustos 2005 tarihinde yapmış olduğu Ağrı Dağı Kuzey Batı Rotası Zirve Tırmanışı ve Iğdır-Doğubeyazıt Trans Etkinliğinin Raporundan çok faydalandık, çalışmalarından ötürü Zirve Dağcılık Kulübüne teşekkür ederiz.
* Etkinlik öncesinde gerekli kişilerle mutlaka bağlantı kurarak bu kişilerle planlarınızda anlaşın (Valilik, Turizm İl Müdürlüğü, Güvenlik Güçleri, Taşıyıcı, Minibüsçü vs.),
* Taşıyıcıyla pazarlığınızı yaparken daha önceden valilikçe belirlenen rakamların dışına taşabilmektedir. Taşıma pazarlığı o günün kişi sayısına ve yük miktarına göre değişiklik gösterebilmekte olup sizin yeteneğinize kalmıştır. Ancak valilikçe de verilen 3 çanta 3.700’e 200 lira rayicini, 2007 rakamlarını 250 lira olarak değerlendirmek ve bunu bir referans olarak almak yardımcı olacaktır. Bu durumu 3400 içinse ayrıca değerlendirmek gerekmektedir. Minibüs için de Iğdır-Korhan Yaylası arası için 60 lira değil 70 lira ödemeniz gerekecektir.
* Daha önceden verilen irtifa rakamlarındaki karmaşa şu şekilde netliğe kavuşturulmuştur: At, eşek ya da katır, yüklerinizi 3.400 metreye, oradan da 3.700 metreye çıkarabilmektedir. Biraz zorlama ile yükünüz 3.840 metrelere kadar da çıkarılabilir. Daha önce verilen bilgilerde 4200’e kadar çıkartıldığı belirtilmiş, ancak bunun yanılgı bir rakam olduğu görülmüştür. Her ne olursa olsun 3.700’den sonra kendi yükünüzü kendiniz taşıyacaksınız..
* Dağın birçok yerinde cep telefonları sağlıklı çekmiyor. Bu durum dikkate alınarak görüşmelerinizi son anlara bırakmamalısınız. 4.250 kampında Avea ile bazı noktalarda rahat görüşme yapabilirsiniz. Örneğin çadırların 15 metre kuzeydoğusunda Avea çok iyi çekmektedir.
İrtibat İçin:

Iğdır Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Tel: +90 476 227 70 44 begin_of_the_skype_highlighting              +90 476 227 70 44      end_of_the_skype_highlighting, +90 476 227 71 68 begin_of_the_skype_highlighting              +90 476 227 71 68      end_of_the_skype_highlighting
Faks: +90 476 227 78 88
Iğdır Valiliği Web Sitesi: http://www.igdir.gov.tr

* İlgili Telefonlar:

Iğdır-Korhan Yaylası ulaşım için: Habib ÇAKAR, Karakuyu Köyü Muhtarı, Tel: +90 535 580 30 22 begin_of_the_skype_highlighting              +90 535 580 30 22      end_of_the_skype_highlighting. (Taşıyıcı ile bağlantıyı kurmanıza da yardımcı olmaktadır),

Taşıyıcı İçin Ahmet NAS, Tel: +90 536 682 70 51 begin_of_the_skype_highlighting              +90 536 682 70 51      end_of_the_skype_highlighting,

Korhan Jandarma Karakolu, Tel: +90 476 411 31 88 begin_of_the_skype_highlighting              +90 476 411 31 88      end_of_the_skype_highlighting,

Iğdır Öğretmenevi, Tel: +90 476 227 67 15 begin_of_the_skype_highlighting              +90 476 227 67 15      end_of_the_skype_highlighting


Raportör: İsmail ÇETİN.
Ekiple iletişim ve daha geniş bilgi için:

İsmail ÇETİN

+90 533 713 66 40 begin_of_the_skype_highlighting              +90 533 713 66 40      end_of_the_skype_highlighting
+90 543 493 17 39 begin_of_the_skype_highlighting              +90 543 493 17 39      end_of_the_skype_highlighting
+90 554 359 96 50 begin_of_the_skype_highlighting              +90 554 359 96 50      end_of_the_skype_highlighting
+90 222 227 77 77 begin_of_the_skype_highlighting              +90 222 227 77 77      end_of_the_skype_highlighting
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
www.es-dit.com
www.peaklenin2008.com

Mehmet ÖCAL

+90 533 526 32 27 begin_of_the_skype_highlighting              +90 533 526 32 27      end_of_the_skype_highlighting
+90 542 724 83 31 begin_of_the_skype_highlighting              +90 542 724 83 31      end_of_the_skype_highlighting
+90 505 289 51 13 begin_of_the_skype_highlighting              +90 505 289 51 13      end_of_the_skype_highlighting
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
www.es-dit.com
www.peaklenin2008.com
Son DüzenlenmeCumartesi, 29 Ekim 2011 20:54

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
yukarı çık

hakkımızda

  • Pandül Neden Var
  • Web Destek Projesi
  • Site Haritası
  • Fotoğraf Galerileri
  • Reklam
  • Grafik Malzemeleri

Üye Giriş yada Kayıt Ol

Our website is protected by DMC Firewall!