Aladağlar Kaletepe Kuzey Yüzü Tırmanışı
Faaliyet Adı : KALETEPE KUZEY YÜZÜ
Tarih : 11.08.2007
Kamp yeri : Sarımehmet yurdu
Zorluk : genel zorluk III derece, kilit IV+ derece
Malzeme : 60 m tam ip, kask, emniyet kemeri, takoz seti, ekspres seti, bolca perlon bant, HMS, ATC, karabina

Hafta sonu yapmayı planladığımız Küçük Demirkazık faaliyeti için İstanbul’ dan ben ve Yasemin, Ankara’ dan Egemen ve Ürgüp’ ten Rüştü Cumartesi sabah Niğde otogarda buluştuk. Kahvaltımızı yapıp Rüştü’ nün arabasına çantaları yükledik. Hazır araba varken cumartesini boş geçirmeyelim diye Egemen ile Kaletepe Kuzey yüzünü tırmanmaya karar verdik. Sarımehmet’ lere kadar araba ile çıkıp Egemen ile hemen tırmanış ekipmanlarını kuşanıp yarım saatlik bir yürüyüşle Kaletepe kuzey yüzü rotasının başlangıcına ulaştık.
Birinci ip boyunu free çıkarak üzeri çimenlerle kaplı sete ulaştık ( III derece ). Buradan sağa yan geçişle bacaya ulaştık. İkinci ip boyu sabit sikkeden emniyet alarak kısa bir tırmanışla bir üstteki sete ulaştık ( III derece). ( Ara emniyet, 1 takoz ve 1 baba ). Buradan bacanın hemen sağındaki kulvara girdik. Üçüncü ip boyu, 2 takoz ara emniyeti ile sete ulaştık. ( III )Daha sonra blok duvar yüzeyinin altına gelinceye kadar sağa yan geçiş yaptık. Dördüncü ip boyu, Burası kilit etap IV+ derece. 2 takoz ara emniyeti ile üstteki sete ulaştık. kayalardan sağlı tırmanarak kuzey batı ile kuzey yüzünü ayıran derin çatlağın üzerine çıktık.Beşinci ip boyu, sabit sikkeden emniyetle IV derecelik bu etabı da tırmanarak zirveye ulaştık.
Zirvede kısa bir moladan sonra bizi bekleyen Yasemin ve Rüştü’ nün yanına indik. Malzemeleri hemen arabaya koyup yarın ki küçük demir kazık faaliyeti için arpalık kamp yerine doğru hareket ettik. Oldukça zevkli bir rotaydı. Ulaşımın rahat olması da tırmanışa ayrı bir keyif veriyor.

Hakan KOYUNCU
Okunma 5576 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 29 Ekim 2011 20:54

126 yorum

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.