Menu

BDK Kuzeybatı Sırtı Tırmanışı
EKİP:
Burak GÜRER (Gaziantep)
Mahir KÖROĞLU (Gaziantep)
Erhan PEKMEN (İstanbul)

2006 yılı dağ programında yer alan BDK Kuzey Batı sırtı tırmanışını başarıyla tamamladık. 15 Temmuz öğleden sonra Çukurbağ Köyündeki abimiz Mehmet ŞENOL’ un evinden traktör ile hareket ettik. Arpalığa ulaştıktan sonra son hazırlıklarımızı yaptık ve yürüyüşümüze başladık. Kampımızı BDK doğu duvarı altındaki mevsimlik göle atmayı planladık.Buradan tırmanışa başlamak daha iyi olacaktı. Rotanın girişine yakındı. 3-3,5 saatlik yürüyüşle mevsimlik göldeki kamp yerimize ulaştık. Kampımızı kurup yemek hazırlıklarına başladık. Mevsimlik göl tamamen kurumuştu. Sadece gölün en ucunda küçük bir kar parçasının altından ince bir su sızıyordu ve biz 2 gün boyunca o suyu kullanacaktık. Cumartesi akşamı atıştıran yağmur biraz canımızı sıkmıştı. Ertesi gün havanın açık ve güzel olması temennisiyle uyku tulumlarımıza girip dinlenmeye çekildik.
Pazar sabahı saat 04:30 gibi uyandık ve iyi bir kahvaltı yaptık. Saat 06:30 da kamptan ayrıldık. Hava oldukça güzeldi. Normal bir tempo ile saat 07:30 da rotanın girişine ulaştık. Ekibin keyfi yerinde idi. Rotanın çok zor olmadığını biliyorduk. Ayrıca bir çok kişiden de rota hakkında bilgi almıştık.

Ve sonunda tırmanıyoruz. Rotanın başları oldukça basit şekilde ilerliyor. Daha sonra tırmanışın kilit etapları başlıyor. Kısa bir lider tırmanışla bacanın olduğu yere geliyoruz. Daha sonra bacaya ben lider olarak giriyorum ve sırayla Mahir ve Erhan yanıma geliyor. Kilit etap benim tahminimden daha kolay çıkıyor ve sonunda iniş kulesine çıkan rotayı net olarak görüyoruz. Malzemelerimizi toplayarak serbest olarak tırmanmaya devam ediyoruz. Kısa molalar vererek 1,5-2 saat sonunda iniş yapacağımız kuleye varıyoruz. İnişi iki etapta yapıyoruz ve artık zirve sırtı karşımızda duruyor. Basit tırmanışlarla zirve sırtına giriyoruz.
Sonunda zirvedeyiz. Saat 13:30. Birbirimizi tebrik ediyoruz. Bundan sonraki işlemler klasik işlemlerin aynısı. Zirve defterine bilgileri yazma, fotoğraf.......

Bu tırmanışta ayrıca yaklaşık olarak beş yıldır tırmanışa ara vermiş olan Mahir arkadaşımızı da göstermiş olduğu performanstan dolayı tebrik ederim. Kendisine tekrar tırmanış diyarına hoş geldin demek isterim.

Burak GÜRER
Son DüzenlenmeCumartesi, 29 Ekim 2011 20:54

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
yukarı çık

hakkımızda

  • Pandül Neden Var
  • Web Destek Projesi
  • Site Haritası
  • Fotoğraf Galerileri
  • Reklam
  • Grafik Malzemeleri

Üye Giriş yada Kayıt Ol

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd