Saklıkent Kanyonu Geçişi
1.ETKİNLİĞİN   :

ADI     : Keşif amaçlı Saklıkent Kanyon geçişi.
BÖLGESİ    : Fethiye - Muğla
TARİHİ    : 14 – 15 Temmuz 2007
HEDEFİ    : 18 Km. uzunluğundaki kanyonun geçişi.
EKİP BAŞKANI   : Adnan ÖZTAŞ
YARDIMCILARI   : D.Bozkurt IŞIKLI
EKİP ÜYELERİ   : Mustafa SEVER, M.Özgür DİNÇSALMAN, Hakan ERTEKİN,
T.Cem AKTOTAY, Burak Can ÖZTAŞ.

2.ETKİNLİĞİ  DÜZENLEYEN : İzmir Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü (İDADİK)

3.ETKİNLİKTE KULLANILAN :

KAMP MALZEMELERİ : Yazlık uyku tulumu, ocak, mat
KİŞİSEL MALZEMELER : 30 Litrelik Sırt çantası, kafa feneri, yarım taban bot, yedek spor ayakkabı, günlük kıyafetler, yedek kıyafetler, Kuru kutu (Su geçirmez), çabuk kuruyan deniz şortu
TEKNİK MALZEMELER : Kask, emniyet kemeri, yardımcı ip (pürsik), kişi başı bir sekizli, kişi başı iki adet kilitli karabin, kişi başı bir HMS, kişi başı bir ekspres, bir adet 70 metre statik ip, bir adet 60 metre DRY dinamik yarım ip, üç adet sikke, çekiç, iki adet jumar, iki adet makara, Boldlama için el çakması, iniş için bir adet 10 metre - bir adet 25 metre perlon bant, iniş için kullanılacak perlon bantların dışında muhtelif boyutlarda perlon bantlar, bırakma karabinaları.
4.TIRMANILAN ROTA  :

YER     : Saklıkent Kanyon
RAKIM    : Başlangıç 775 metre – Bitiş 155 metre
UZUNLUK    : 18 km. (Kanyona 2 nci kilometresinden girildi 16 km. geçildi)
HEDEFLENEN ZAMAN  : Gece kanyonda geçirilmek suretiyle 30 saat.
HARCANAN ZAMAN : 11 saat  40 dk.(Köprüden inişlerin başlaması ve kanyonun çıkışı arasındaki süre)
KAYBEDİLEN ZAMAN  : -
ARTAN ZAMAN   : 18 saat 20 dk.
TEHLİKELER : Taş düşmesi, kayma ve düşme sonucu oluşabilecek yaralanmalar.Akrep sokması.
ÇADIR/BİVAK, SU ALANLARI : Kanyondan akan su zaman zaman temiz havuzlar oluşturmuş, kaynatmak koşuluyla içilebilir. Ancak tedarikli gitmekte fayda var (Kişi başı en az 3 litre su alınmalı). Cadı kazanı diye tabir edilen bölge geçildikten sonra mağaranın çıkışında yemek molası verilebilir. Bu bölümden sonra birkaç kamp alanı da mevcut. Ancak kamp alanı dikkatli seçilmeli kanyon sonuna doğru daralmaya başladığından uygun bir yer bulmak pek mümkün değil.

5.YÜRÜYÜŞ YAPILAN VE TIRMANILAN ROTANIN ZEMİN YAPISI : Oldukça kaygan ve tutmakta ve basmakta zorlandığınız büyük kaya kütlelerinden oluşmakta. Kanyonun girişinden sonraki yaklaşık ilk 5 km. boyunca kolay inişler ve oldukça düz bir alan var. Cadı kazanına ulaşılınca kanyon zorlaşıyor. Şelale inişleri ve büyük kaya kütlelerinin üzerinden dikkatli sıçramalar yaparak aşağıya doğru iniyorsunuz. Çoğu yerde serbest iniş yapmak mümkün ancak dikkatli olunmalı. Cadı kazanından sonra yaklaşık 6 km. bu şekilde devam etmekte. Bu 6 km.lik bölge oldukça tehlikeli çok dikkat gerektiriyor. Mümkün olduğunca serbest inişten kaçınıp ip açarak iniş yapılmalı. Ardından konyonun çıkışına yakın son 4 – 5 kilometresinde ise gayet rahat hatta turistlerin kanyonun çıkışından size doğru geldiğini görebildiğiniz galerilere ulaşıyorsunuz.6.YİYECEK DURUMU  : (Sadece Kanyon için)
Kişi  başına - Kahvaltı  1
Öğle Yemeği  1
Akşam Yemeği 1
Kumanya  1

7.HAVA DURUMU :
RÜZGAR    : Yok.
SICAKLIK    : 35 C (Güneş gören yerlerde) Mağaranın içi oldukça serin.
BULUT/SİS    : Yok.
YAĞIŞ    : Yok.


8.KULLANILAN HABERLEŞME ARAÇLARI :
Telsiz, Cep Telefonu.


9.ULAŞIM :

HAREKET YERİ VE SAATİ  : 13 Temmuz 2007 saat 21:00 Lozan Meydanı.
VARIŞ YERİ VE SAATİ  : 14 Temmuz 2007 saat 05:40 Saklıkent Kanyon Köprü mevkii.
KULLANILAN ARAÇ   : Mustafa SEVER’in HYUNDAI marka minibüsü
UZAKLIK     : İzmir – Saklıkent Kanyona iniş köprüsü 800 km. (Gidiş geliş)
BİREY BAŞINA ULAŞIM GİDERİ : 25 YTL (Saklıkent çıkıştan Köprüde bulunan özel aracımızı almaya motor kiralamak zorunda kaldık. Kiralama bedeli 20 YTL (20 Km.)
ULAŞIMLA İLGİLİ NOTLAR  : -
SEÇENEK VE ÖNERİLER   : Özel şoför ile gidilmesinde fayda var. Böylelikle araç kullanıp yolda uyuyamayanlar yorulmazlar. Ayrıca Saklıkent Kanyonun çıkışı ile Kanyona girilecek köprü mevkii arası yaklaşık 1,5 saat gidiş geliş sürmekte. Özel aracınızı mecburen yukarıdaki köprüde bırakıyorsunuz ve kanyonun aşağı tarafından çıkış yapıyorsunuz. Bir kişinin gidip aracı aşağıya getirmesi gerekiyor.
10.ROTA KARTI VE KAZA RAPORU :
Yok

11.GÖTÜRÜLEN İLK YARDIM VE KURTARMA MALZEMELERİ :
İlk yardım çantası, sedye

12. YÖRE HALKI VE ÇEVRE İLE İLİŞKİLER :

13.GÜNLÜK ETKİNLİK DÖKÜMÜ :

13.07.2007     21:00 İzmirden Hareket
22:30 Aydın çıkışı yemek molası.
23:15 Yemek molasından hareket.

14.07.2007  01:30 Rehberimiz D.Bozkurt IŞIKLI’yı almak için Marmaristeyiz.
02:10 Hazırlıkların tamamlanması ve Saklıkent’e hareket.
04:55 Saklıkent Kanyonun çıkışındayız. (155 m.)
05:40 Kanyona gireceğimiz Köprü mevkiindeyiz. (775 m.)
06:00 Hazırlıklar ve kahvaltı.
07:30 Köprüden kanyona iniş başladı.
08:00 Kanyona iniş tamamlandı.
Bu sırada kanyona düşmüş bir köpeği köprüye kadar sistemle ve iniş ipiyle yukarı çekip kurtardık.
08:40 Kurtarma operasyonundan sonra yürüyüş başladı.
10:30 Cadı kazanına ulaştık. 60 metre iniş.
12:40 Mağara bölgesinden çıktık yemek molası
14:00 Yemek molasından hareket.
19:10 Kanyondan çıktık.

Geceyi hemen çıkıştaki turistik Kamping te (Georgehouse) 1 kişi 20 YTL’ye (Sıcak su, tuvalet, sedirlerde uyumak, akşam yemeği ve kahvaltı dahil) anlaşarak geçirdik. Ertesi gün (15 Temmuz 2007) ekip Ölüdeniz’e gitti. (Saklıkent yol ayrımından Ölüdeniz gidiş dönüş 50 km.)

15.07.2007           15:00 Fethiye – Ölüdenizden İzmire hareket
21:00 İzmire varış.
14.DEĞERLENDİRME TOPLANTISI  :

15.KİŞİLERİN DEĞERLENDİRMESİ  :

16.ÖNERİLER     : Mümkünse DRY ipler ile gidilmeli. İpler ıslandıkça ağırlaştığından toplanmaları oldukça zahmetli oluyor. Yaklaşık 30 metrelik bir tam ip almanın büyük faydası var. 5 – 10 metrelik kısa inişlerde 30 metrelik bir ip yeterli olacaktır. İniş sistemlerini kurmak için bazen boltlama yapılması gerekebilir. Mevcut boltlamış yerler olmasına karşın bir yerde boltun sökülmüş olduğunu gürdük ve kendimiz boltladık. Sikke çakmak için uygun kaya yapısı bulmak pek mümkün değil. Bunların dışında bırakma karabinaları ve perlon bantları ayarlanmalı. Çantaların içindekiler mümkün olduğunca izole edilmeli, ne zaman nerede suyun içine ineceğiniz hiç belli olmuyor. En az bir adet kuru kutu götürmekte ve değerli eşyaları su geçirmeyen bu kutuya koymakta fayda var.

17.RAPORU DÜZENLEYENİN   :

Adı Soyadı  : Adnan ÖZTAŞ
Etkinlikteki Görevi : Ekip Lideri
Okunma 7074 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 29 Ekim 2011 20:54

895 yorum

 • Yorum Linki xpuody Salı, 11 Ağustos 2020 05:06 yazan xpuody

  9efCnV nmgkqdlvnbrq, [url=http://tkkbvwakzcok.com/]tkkbvwakzcok[/url], [link=http://zxenhugryoou.com/]zxenhugryoou[/link], http://knwhusjgugpt.com/

 • Yorum Linki Efrain Cuma, 07 Ağustos 2020 13:41 yazan Efrain

  We've got a joint account https://augustamsourcing.com/stmap_15bduxe.html finasteride 5 mg uk price HARTFORD, Conn- The US clinched the top seed out of Group C in the Gold Cup by beating Costa Rica 1-0 on Tuesday evening at Rentschler Field in front of 25,432. The US will now move on to play El Salvador in the quarterfinals on Sunday in Baltimore.

 • Yorum Linki Markus Cuma, 07 Ağustos 2020 13:41 yazan Markus

  How do you spell that? http://new.dlmarina.com/stmap_25lhcgu.html strattera online pharmacy without a Tucked away (with trellis and hedging) in the vegetable garden, the new area of culinary excellence, with its stainless-steel spaceship, outdoor sinks and a big stone worktop, has become a honeypot. It is conveniently sited by the outdoor sofas and eating space and is frequently a hive of activity with many sous chefs eager to join in helping with gathering, preparing and cooking. Even the animals enjoy watching the activities.

 • Yorum Linki Emma Cuma, 07 Ağustos 2020 13:41 yazan Emma

  I'd like to change some money https://weissscholarshipfoundation.org/stmap_15fxrlk.html ordering priligy The White House urged Congress to take steps to curb abusivepatent lawsuits in June. Other proposals are circulating onCapitol Hill, as well as a proposed study of "patent assertionentities" (PAEs) by the Federal Trade Commission.

 • Yorum Linki Greenwood Cuma, 07 Ağustos 2020 13:41 yazan Greenwood

  How do you do? http://santafyme.com/pharmacy/index.php/stmap_25a6fcb.html pepcid prescription vs otc An important component of our service is that we can put something compelling in front of users and capture their interest in just a few seconds, Hunt told me. Implementing profiles should make Netflix more effective at that.

 • Yorum Linki Mitchell Cuma, 07 Ağustos 2020 13:41 yazan Mitchell

  Is there ? https://www.citypowerandgas.com/stmap_15j7jap.html buy arimidex nz Quantum physics promises faster and more powerful computers, but quantum versions of basic logic functions are still needed to bring this technology to fruition. Researchers from the University of Cambridge and Toshiba Research ...

 • Yorum Linki Nevaeh Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:22 yazan Nevaeh

  real beauty page https://augustamsourcing.com/stmap_916fi6k.html risperdal consta injection cost Police say they expect the death toll to rise to 50,confirming the worst fears of residents who had mostly given uphope that the missing would be found alive. Police earlier hadsaid 60 people were dead or missing.

 • Yorum Linki Renaldo Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:22 yazan Renaldo

  Is this a temporary or permanent position? https://www.kinginjuryfirm.com/stmap_914p2zz.html cialis combein que ca dur The Elitebook 800 will arrive in three editions, the 12in 820 G1, the 14in 840 G1 and the 15in 850 G1, each with a "leather feel" material covering its chassis. We can imagine that this could be taken in one of two ways - either just like leather, or really cheap. We'll be sure to let you know in our hands-on review.

 • Yorum Linki Curt Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:22 yazan Curt

  perfect design thanks https://www.kinginjuryfirm.com/stmap_914p2zz.html allopurinol alternatives uk Wheeler worked quickly through the third. He came out and pounded the strike zone, but he started to fall behind in the fourth and it cost him. He fell behind 2-1 to Mike Moustakas, who then hit a solo shot to right, giving the Royals 1-0 lead in the fourth.

 • Yorum Linki Andre Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:22 yazan Andre

  Do you know each other? http://www.jwave.com.br/stmap_91gtesr.html telmisartan coupons Although strong export growth has also contributed to theregion's economic advance, many countries are prone to majorswings in their fortunes because they rely on a single commodityfor more than 50 percent of export earnings.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.