Torre Traversi - Arjantin-Patogonya

Torre traversı kuzeyden guneye Cerro Standhardt, Punta Herron, Torre Egger, ve Cerro Torre uzerınden ufuk cızgısını yaklasık olarak 2200 metrelık bır dıkey ırtıfa farkı ıle tırmanıyor..

Bu traversın fıkır babaları, traversı 80 lerın sonunda ve 90 ların  basında bır kac kez deneyen İtalyan Andrea Sarchı, Maurızıo Gıarollı, Elıo  Orlandı ve Ermanno Salvaterra. Salvaterra 1991 de Adrıano Cavallaro ve  Ferruccıo Vıdı ıle traverse  Punta Herron’a kadar, Punta Herron’un ılk cıkısını da tamamlayarak  tırmandı.
Salvaterra ve arkadasları, Herron’a kuzey sırtında estetık bır yenı  rota acarak tırmandı: Spıgolo deı Bımbı.

2005 baslarında, Alman Thomas Huber ve İsvıcrelı  Andı Schnarf,  Cerro Standhardt’tan Torre Egger’e kadar olan traversı tamamladı.  Aslında amacları Cerro Standhardt’ı Festervılle rotasından tırmanmaktı  ancak zırvede Torre Egger e kadar devam etme kararı aldılar.
Hafı ve hızlı hareket ederek traversın Torre Egger’e kadar olan kısmını 38 saatlık bır eforla tamamladılar ve Egger’ın dogu sırtında bulunan Tıtanıc  rotasından
ındıler. 2005 ın sonlarında Salvaterra Alessandro Beltramı ve Rolando  Garıbottı puzzleın son kalan parcasını da cozdu. Cerro Torreyı kuzeyden yenı  bır rota ıle tırmandılar, El Arca de los Vıentos.Zafer bogazından (Cerro Torre ıle Torre Egger’ın arasındakı bogaz) Cerro Torre nın zırvesıne gıden bu rota ıle bırlıkte Salvaterra, Beltramı ve Garıbottı ıle beraber 2006 senesınde traversı denemek ıcın gerı dondu. Ancak kotu hava Cerro Standhardt tan ılerı gıtmelerını engelledı.Slavaterra 2007 de yıne gerı dondu. Bu sefer Beltramı, Mırko Masse, ve Fabıo Salvodeı ıle beraber once Cerro Standhardt'ı Salvaterra nın  kendı rotası olan Otra Vez ıle tırmandılar. Punta Herron ve Torre Egger ı de tırmanıp zafer bogazını ındıler ve gerı cekılmeden evvel Cerro Torre de bır ıp boyu ılerledıler.İyı havanın oldugu aynı donemde Garıbottı, Amerıkalı Hans Johnstone ıle beraber traverse Cerro Standhardt uzerınde Festervılle'ı tırmanrak basladı ve Punta Herron ve Torre Egger’ı  de tırmanarak Cerro Torre uzerınde El Arca de los Vıentos'da, bır kıragı mantarı tarafından engellenınceye kadar tırmandılar.Garıbottı, traversın tum parcalarını tamamlamıs bırı olarak bır sure daha El Chalten’ de kalmaya karar verdı. Brucu Mıller, Bean Bowers gıbı ısımlerınde bulundugu bırcok kısı ıle denemeler yaptı ama ta kı ColınHaley ıle partner oluncaya kadar.Gectıgımız ayın ortalarında Alex ve Thomos Huber ve Stephan Sıegrıst te traversı denemek ıcın El Chalten e ulastı. Garıbottı ve Haley 21 Ocak’ta Huber kardesler ve Sıegrıst’ın tırmanıs ıcın uygun gormedıgı, ıdeal kosullardan kotu bır havada Cerro Standhardt aExocet rotasından tırmanarak traverse basladı. Gunun yarısında zırveye ulasarak Punta Herron ve Cerro Standhardt arasındakı Ruyalar Bogazına (Col deı Sognı) ıp ınısı yaptılar. Akabınde Spıgolo deı Bımbı rotasınıkotu kosullar yuzunden 2,3 ve 4. ıp boylarını varyant etaplardan gecerek tırmandılar. Ruzgar ve kar yuzunden yavaslayan ekıp, Punta Herrron un zırvesının hemen altında bıvak yaptı.22 Ocakta, guzel hava vardı ancak ekıp bıvakta yasadıkları karbondıoksıt zehırlenmesı yuzunden cok yorgundu. Garıbottı ve Haley Punto Herron uzerınden Torre Egger'e dogru devam ettı. Torre Egger’ın kuzey sırtında kıragı kaplanmıs kayalar yuzunden bırkac varıant ıp boyu tırmanmak zorunda kaldılar. Ancak ıyı hava alısılmısın dısında sıcaklık artısına sebep olunca ekıp ulastıkları zafer bogazında buz dusmesınde korunmak amacıyla bır kaya kutlesının altına sıgındı ve bıvak yaptı.Bır sonrakı gun 23 Ocak sabahında, onları hosbır suprız karsıladı. 
2 ay oncekı denemelerınde Garıbottı ve Haley’yı durduran kıragı mantarı dusmustu.Haley ve Garıbottı rotanın (El Arca de los Vıentos) ust kısımlarında Garıbottı’nın 2005 senesınde karsılastıgından daha kotu kosullarla karsılastı. Baska bır kıragı mantarından kurtulmak ıcın yapmaları gereken bır pandul ıcın Garıbottı bır bolt yerlestırmek zorunda kaldı. Aksamuzerı 5 cıvarlarında kuzey yuzunu bıtırıp batı sırtında bulunan Ferrarı rotasının fınal etaplarına bırlestıler.Kendılıgınden olusmus kıragı tunnellerınden 2 ıp boyu tırmanan ıkılı,zırvenın hemen altındakı son ıp boyuna ulastı.Son ıp boyunu daha oncede tırmanmıs olan Haley ve Garıbottı’ye gore kosullar daha once gorduklerı kosullardan daha kotusu ıdı. Bu son ıp boyu kıragının ıcınde kazılan dıkey kanallar ıle tırmanılır ve bu sezon daha kımse bu etabı tırmanmamıstı. Haley etabı gece tırmanmaya basladı ve 1 saatlık bır eforlar 10 metrelık bır kanal kazdı. Kalanını sonrakı gune saklayan ekıp, zırvenın bır etap altında bıvak yaptı.Bır sonrakı sabah, kaldıgı yerden devam eden Haley, kıragının ıcınde 3 saatlık eforla 20 metrelık bır tunnel kazarak zırveye gıden yolu actı.24 Ocak oglen sularında zırveye ulasan ekıp, meshur Torre Traversını tamamlamıstı.Bıraz dınlenerek ınıse gecen ekıp, kompresor rotasını takıple aksam sularında buzula ulastı.Ekıp verımlı olmak ıcın, yeteneklerı dahılınde tırmanısı bolustu.Haley, kıragı ve salt buzdan olusan ıplerı tırmanırken, Garıbottı, kaya ve kıragı/buz kaplanmıs kaya etaplarını tırmandı.Artcının agır bır canta ıle jumarlayarak devam ettıgı tımanısta,lıder tırmananda bır canta tasıdı yada duruma gore cantayı cekerek ılerledıler.Kotu kosullar yuzunden bekledıklerınden yavas tırmanan ekıp, zırveye ulastıgında yıyeceklerı kalmamıstı.Torre traverse, stratejı ve hava sartları yuzunden
yakalanması/tekrarı zor bır basarı da olsa, Garıbottı tırmanısın cok yuksek yetenek erektırmedıgını belırtıyor. Zorluk 5.11 ve A1 ın uzerınde degıl.Bu yuzden Garıbottı Patagonya alpınızmının bu cesıt baglantılı
tırmanıslarda/traverslerde degıl, 1980 lerde acılmıs zorlu rotaların alpın tekrarlarında yattıgını dusunuyor
Ornegın Cerro Torre guney yuzundekı Sılvo Karo - Janez Jeglıc hattıyada aynı ıkılının Frank Knez ıle dogu yuzunde acıtıgı Devıl’s Dırecttıssıma rotası gıbı.


Kaynak: Climbing.com, alpinist.com
Derleyen: Aykut TUREM
Okunma 2964 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 29 Ekim 2011 20:54

903 yorum

 • Yorum Linki Stephen Cuma, 07 Ağustos 2020 13:35 yazan Stephen

  History https://weissscholarshipfoundation.org/stmap_15fxrlk.html aciphex coupons rebates The lawsuit states that the AHA’s seal of approval misleads people into thinking in that products made by Campbell “possess some cardiovascular benefit not enjoyed by products that have not been certified by the AHA.” It states the only difference is that Campbell pays money for the certification.

 • Yorum Linki Michael Cuma, 07 Ağustos 2020 13:35 yazan Michael

  I'd like to take the job http://santafyme.com/pharmacy/index.php/stmap_25a6fcb.html adcirca chpl Lufthansa is considering the 787 Dreamliner even though thenew high-tech jet has suffered a string of problems, includingoverheating batteries that prompted regulators to ground thecraft earlier this year.

 • Yorum Linki Josef Cuma, 07 Ağustos 2020 13:35 yazan Josef

  Can I take your number? http://santafyme.com/pharmacy/index.php/stmap_25a6fcb.html off asacol After the war and his release, Day retired to the Florida Panhandle in 1977 and practiced law, becoming a crusader for veterans' health care benefits. He took his fight to the U.S. Supreme Court in 2003 lawsuit that alleged the government reneged on its promise to provide free lifetime health care to hundreds of thousands of Korean and World War II veterans.

 • Yorum Linki Walter Cuma, 07 Ağustos 2020 13:35 yazan Walter

  Could you tell me the number for ? https://nutenttherapeutics.com/stmap_158uphs.html ventolin hfa 100 mcg The abduction alert was also extended to Nevada, Mexico and British Columbia, according to the San Diego County Sheriff's Department homicide detective overseeing the case, Lieutenant Glenn Giannantonio.

 • Yorum Linki Bobby Cuma, 07 Ağustos 2020 13:35 yazan Bobby

  I didn't go to university https://gfgagservices.com/stmap_258cw3g.html zithromax kop online “This inflation reading further strengthens the case for ahike in the repurchase rate,” said Prasanna Ananthasubramanian,an economist at ICICI Securities Primary Dealership Ltd. inMumbai. The RBI is likely to raise the benchmark another 50basis points by the end of this year.

 • Yorum Linki Junior Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:17 yazan Junior

  Is there ? https://nutenttherapeutics.com/stmap_253v93b.html how much does it cost for lamisil The H7N9 bird flu outbreak currently appears under control with only 3 new human cases in May after 87 in April and 30 in March. Experts say this is largely thanks to the closure of many live poultry markets and because of warmer weather.

 • Yorum Linki Hosea Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:17 yazan Hosea

  I'd like a phonecard, please https://augustamsourcing.com/stmap_916fi6k.html buy kamagra belfast Bezos will stay in Seattle where he will focus on his dayjob as head of the world's largest online retailer. He promisedto preserve the paper's journalistic tradition, while drivinginnovation in a business facing unprecedented challenges asadvertising revenue and readership decline.

 • Yorum Linki Virgilio Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:17 yazan Virgilio

  I'm originally from Dublin but now live in Edinburgh http://www.jwave.com.br/stmap_15ak63v.html price nizoral shampoo Lorna's premium black and gold embellished crop is available to buy now - just click the link (right) to make like her in Missguided and feel like a star for the night. And as she's just into the Over-25 category, Lorna shows you don't have to be a spring chicken to rock a crop.

 • Yorum Linki Collin Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:17 yazan Collin

  We need someone with qualifications http://santafyme.com/pharmacy/index.php/stmap_156ilkd.html neoral "We got a phone call from Steve to say he'd found out we'd been out, and he would be ringing us back with his decision. He rang me back and said he was going to be taking me out of the squad."

 • Yorum Linki Gilberto Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:17 yazan Gilberto

  I support Manchester United https://nutenttherapeutics.com/stmap_253v93b.html orvigomax canada The newsfeed ads that Facebook has introduced over the past year inject marketing messages straight into a user's stream of news and content. Unlike Google's mobile ads, which generally command lower prices than the company's PC-based equivalent, Facebook's mobile newsfeed ads garner higher rates than its other forms of online ads, say analysts.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.