Menu

Bolkarlar Aydos Dağı

ZİRVE DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KLUBU  
BURSA ŞUBESİ

BOLKARLAR AYDOS DAĞI
FAALİYET RAPORU  
3.433 m


Faaliyet : Bolkarlar Aydos Dagi
Rota       : Kuzeybatı
Faaliyet Tarihi :  26-27 Eylul 2009
Faaliyet Rehberi : Doğan Nadi Çetinkaya
Faaliyet Rehber Yrd. : Kutsi Arda Usluy ( haberleşme )
Faaliyet Rehber Yrd. :   Savaş Akyavaş ( Ardçı )
Faaliyet Fotografcisi  : Hakan Sert
Faaliyet Raporu :  Doğan Nadi Çetinkaya
İlk yardım      : Mustafa Akdemir
Kullanılan malzeme : Telsiz,GPS,pusula,…
Hava Durumu : Rüzgarli ve yogun sisli (özellikle 2.700 m den sonra )

 


Faaliyet için buluşma zamanını 22:00 kulup yeri belirlemiştik. Arkadaşlar 21:30 dan itibaren kulube gelmeye başladılar ve 21:55 de faaliyete başladık. Amacımız Bolkarlar Aydos Dağında zirve yapmak, Türkiyenin en yüksek noktasinda  kurulu röle telsiz istasyonunu( bkz. http://www.ta6b.com/modules.php?name=Repeater_List )  test etmekti. Bunun dışında yolumuz üzerinde olan Volkanik Meke ve Aci Gölde 2 saatlik bir mola planımızda vardı.

Meke Volkanik (Tuz) Gölünde suyun çekilmesi ile tuzlarda ortaya çıkmış durumda.
( İç kraterin üstünden bakış )
Hızlı bir şekilde aşağı inip Acı krater gölüne  doğru hareket ediyoruz ( 08:15 ).
Acı göl. ( Çıkılan yüzeyin altı boş. )
Acı Göl 10 dk mesafede olmasına rağmen oldukça derin. Acı Göl kenarında farklı oluşumlar ilgimizi çekiyor. Fotograf çekip ayrılıyoruz ( 08:35 ).

Yol üzerinde bir anıt ilgimizi  çekiyor ve duruyoruz.Geçmişte trafik kazasında ölenler adına yapılmış anıt. Oyalanmadan Konya Ereğlisine geçiyoruz ( 09:17 ). Çarşıda Miss Lokantasında çorba içiyoruz. Çorbası oldukça lezzetli. Kişi başı  2-3 tabak içiliyor… Ereğliden ayrılıyoruz (10:05). İvriz barajına paralel gittikten onra Halkapınar karakoluna tırmanış yapacak arkadaşlarımın bilgisini içeren formu Karakola teslim ediyorum ve tahmini dönüş zamanını bildiyorum.Faaliyetin başlangıç noktasındaki Çakıllar köyüne varıyoruz (10:47).Buradan bir traktör organize edip kamp bölgesine 1 saatte varıyoruz  (12:00 )
Hemen çadırlarımızı kurup bölgede yükselip kısa keşif turları atıyoruz. Aydos Dağı hava açık olduğunda Bolkar sırtları  , Aladağlar , Erciyes ve Hasan’ı  görebilen bir dağ. Ancak bu faaliyette pek görünür olmayacaklar…

27 Eylul 2009

Sabah 04:00 de kalk düdüğünü çalıyorum. 05:00 a kadar kahvaltı ve hazırlıklar… 05:00 de faaliyet başlıyor. Havada yarım ay var ve gün henüz doğmadı. Bir süre yürüdükten sonra kafa fenerlerini kapattırıyorum. Bu şekilde karanlıkta ama batıda kalan dağın sırtının ince bel silüetini  daha iyi seçebiliyorum.Bu rota daha önce kullanmadığım bir rota. Ancak daha sonra mevcut bildiğim rotayla kesişecek. Telsiz röle istasyonu yapılırken uzun bir yol açılmış ( Keşke helikopterle röleyi kondursalardı ! ). Sis bastırdığı için kısmen bu yolu tercih ediyoruz. Havanın hızla döneceği belli olduğundan mola vermeden devam ediyoruz. Bu arada Hakan birkaç kez öne geçip fotograf çekmeye çalışıyor. Ancak Arif Abinin de kısmen yükünü aldığı için fotograf cekme nedeniyle hızlı git gellerden kısmen etkileniyor.  Sonra o da grubun temposuna uyuyor. Grubun fotografçısının yükü az olmalı… Bu arada zaman zaman taşları üstüste koyup işaret noktaları oluşturuyoruz. Yükseldikçe fırtına etkisiyle beraber ısı da düşüyor. Ortam sisli görünsede aslında oldukça büyük kütleli bir bulutun içindeyiz (Altostratüs) .Görüş mesafesi düşüyor ve cep telefonları çekmiyor. Bu arada GPS in kuzeyi kitleniyor. Ancak istikamet kabaca güneydoğu olduğundan bu yöne hareket ediyorum. Görüş mesafesi 15m nin altinda. GPS de her ne kadar yön doğru göstermesede  izlek değerleri zirveye yaklaştığımızı gösteriyor. Bu arada sis iyice bastırdığından ekipte kabaca 5 m arayla ilerliyoruz. Ardçı Savaşla daha önce konuştuğumuz gibi çift düdük “yavaşla” demek. Zaten sesle iletişim fırtınadan dolayı zor…  Bu şekilde kopmadan ilerleyebiliyoruz. Nurihan biraz yükseklikten etkileniyor ama devam ediyor. Biz de tempoyu ona uydurmaya çalışıyoruz. GPS değerleri 3400 m yi gösterdiği sırada bile zirve hiçbir görüntü vermiyordu. Mevcut tepeye yükseldikçe irtifa değeride arttıkça çok yaklaştığımızı Kutsi Ardayla anladık.

 

 

Nitekim artık son 10 m de röle istasyonunu silüetini gördük ve zirveye ulaşmış olduk. Bizbirimizi tebrik ettik.(09:25) Kutsi Arda ,Konya ile röle istasyonu vasıtası ile bağlantı kurdu. Cep telefonunun çekmediği bir noktadan iletişim oldukça önemliydi. Türkiyede kurulu en yüksek noktadaki bir röleydi.  Acil durum arama kurtarmalarında oldukça önem arzediyordu. Aslında yapılış amacı Konya ve Mersini ortadan kesen Bolkarları aşmak amacıyla kurulmuş bir istasyon. Bu sayede iki il ve civar bölge yüksek dağlar üzerinden haberleşme kurabiliyordu.  Kurulu röle istasyonu uzun ömürlü olması için çift enerji kaynaklı  kurulmuştu. Batarya ve rüzgar panelleri. Ancak rüzgar panelleri fırtınadan parçalanmış ve sağa sola saçılmıştı. Röle, sadece bataryaları üzerinden çalışıyordu.

Zirve de rüzgar hayli fazlaydi. Zirveden bulundugumuz sürede penguenler gibi daire oluşturuyoruz ve sırayla ortaya geçip rüzgarın etkisinden durduğumuz süre içinde korunuyoruz.

Fazla oyalanmadan geri dönüşe geçiyoruz ve siperde bir kayalık buluyoruz. Hemen cebimizdeki kuruyemişlerden atıştırıyoruz. Özer de sağolsun hepimizi besledi…  İniş doğal olarak daha hızlı oluyor ve kısa zamanda ve mümkün olduğunca kopmadan yolumuza devam ediyoruz. İnişi dönüşte biraz daha dik noktadan yapıyoruz. Alçaldıkça bulutda etkisini kaybediyor ve buna bağlı olarak görüş mesafesi artıyor. Hatta bir an Hasan dağının –sadece- zirvesini görebiliyoruz. Kamp yerine 500 m kala ben Nurihan ile kalıyorum ve diğer arkadaşlarımı kamp yerine gönderiyorum. Bir süre sonra kamp yerine varıyoruz (12:30). Kamp yerinde dinleniyoruz ve köye inişe geçiyoruz. Köylüler bizi gayet iyi karşılıyorlar (14:50). Kahvede oturup çay içiyoruz, taze ince kabuklu ceviz yiyoruz bol miktarda. Bu arada Şerife de köyde genelde eşeğe binmeyi tercih ediyor. Ardından gene yola çıkıp (16:05) önce Halkapınar Jandarma Karakoluna biz döndük diyoruz. Yola devam ediyoruz. Yolda, Kutsi Ardayla röle istasyonunu aynısının Aladağlarda olması gerektiğini konuştuk. Kutsi Arda, haberleşme konusunda oldukça yetkin bir arkadaşım. Aladağlarda ki arazi şartlari Bolkarlara göre daha keskin olduğundan orada en az 2 röle konması gerektiğini ( tabi helikopterle konmak şartıyla ! ) , birinin Kaldı’ya diğerinin Büyük Demirkazığa kurulması halinde haberleşme sorununun önemli ölçüde giderilebileceğini konuştuk. Tabi paratoner de gerekecek…

 

* Tesaduf  olarak faaliyetten ertesi gun Volkanik Meke Golu ile ilgili Hurriyet te bir yazi cikmistir. http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/12565907.asp?yazarid=174&gid=61&hid=12566703


NOTLAR-------------------------------------------
Zirvede ölçülen GPS irtifa değeri
3433 m.
Aydos zirve yer imi
N 37 20 46.8

E 34 21 32.4

Zirve Yapanlar ;

1    Arif Balkan
2    Doğan Nadi Çetinkaya
3    Hakan Sert
4    Haydar Bozada
5    Kamil Dayılar
6    Kutsi Arda Usluy
7    Mustafa Akdemir
8    Nurihan Akıncı
9    Özer Şendoğan
10    Savaş Akyavaş
11    Şerife Kuvvetli
12    Tuncel KundakçılarFotograflar :
http://outdoors.webshots.com/slideshow/574833549dEXhVz

Son DüzenlenmeCumartesi, 29 Ekim 2011 20:54

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
yukarı çık

hakkımızda

  • Pandül Neden Var
  • Web Destek Projesi
  • Site Haritası
  • Fotoğraf Galerileri
  • Reklam
  • Grafik Malzemeleri

Üye Giriş yada Kayıt Ol

Our website is protected by DMC Firewall!